| |
Zagrożenie!
Potężna wichura nadciąga z zachodu. Cyklon Kilian uderzy w Europę. Wydano alerty pogodowe przed wiatrem

Potężna wichura nadciąga z zachodu. Cyklon Kilian uderzy w Europę. Wydano alerty pogodowe przed wiatrem

Na aktualnych danych satelitarnych i radarowych obserwuje rozwój potężnego cyklonu Kilian, który przyniesie wichury i ulewy z lokalnymi burzami. Z całym impetem uderzy w Europę w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Wiatr w porywach, zwłaszcza na wybrzeżu przekroczy 100-140 km/h. Żywioł będzie uszkadzał lub zrywał dachy, odcinał prąd, łamał drzewa i tarasował drogi. Wpłynie również na lotnictwo i żeglugę z powodu sztormu i wysokich fal. Wydano alerty pogodowe. W pośredni sposób cyklon wpływa także na pogodę w Polsce.

Potężny cyklon Kilian dociera w rejon Wysp Brytyjskich o godzinie 10:15, 27 września 2023. Dane: Eumetsat

Cyklon Kilian uderzy w Europę, będą silne wichury, burze i ulewy do 28 września 2023

Ciśnienie w centrum cyklonu na otwartych wodach Atlantyku tuż przed uderzeniem w ląd spadło poniżej 970 hPa. Trajektoria przejścia wichury wskazuje na uderzenie centralne w południową Irlandię, a następnie wzdłuż niemal całego zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii po góry w Szkocji. Na tym obszarze wiatr będzie najsilniejszy i może powodować szkody.

Prognozowane uderzenie wichury związanej z cyklonem Kilian. Przewidywane porywy wiatru o godzinie 14:00, 27 września 2023

Cyklon Kilian przyniesie wichury i burze w Europie, prognoza wiatru do 28 września 2023

Na mapie synoptycznej Europy widzimy dwa imiona określające pierwszą w tym sezonie silną wichurę uderzającą w nasz kontynent. Brytyjski ośrodek Met Office nazwał zbliżający się orkan imieniem Agnes i wydawał alerty pogodowe przed wiatrem. Z kolei niemiecki instytut nadający imiona dla całego kontynentu nazwał cyklon Kilian, dlatego na mapach widzimy podwójne nazewnictwo. Generalnie lokalne nazewnictwo nadawane w przypadku silnych wichur w Europie jest rzadkie i na ogół dostosowujemy się do imion nadawanych przez Niemców, którzy to zapoczątkowali już kilkadziesiąt lat temu.

Prognozowane położenie cyklonu Kilian i zasięg wichury wraz z przewidywanymi porywami wiatru o godzinie 20:00, 27 września 2023

Cyklon Kilian prognoza wichury w Europie wrzesień 2023

Przejściu cyklonu towarzyszą strefy frontowe niosące ulewne opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić również burze. Głównym zagrożeniem będzie jednak huraganowy wiatr i sztorm w strefie przybrzeżnej.

Prognozowany zasięg ulewy i położenia cyklonu Kilian w Europie o godzinie 14:00, 27 września 2023

Wichura uderzy w Europę, cyklon Kilian niesie niszczący wiatr wrzesień 2023

Co ciekawe, omawiany cyklon w sposób pośredni wpływa również na warunki pogodowe w Polsce. Nasz kraj znajduje się obecnie w zasięgu wyżu, jednak przesuwający się cyklon nad Atlantykiem kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciąga bardzo ciepłe masy powietrza w głąb środkowej Europy w tym do Polski. Z tego powodu temperatura maksymalna między 27-29 września wzrośnie w wielu regionach naszego kraju do około 24-29 st. C. Taka właśnie sytuacja baryczna przynosi nam kolejny przedłużający się podmuch gorącego lata już w trakcie jesieni.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 28 września 2023

Cyklon Kilian wpływa na pogodę w Polsce wrzesień 2023

Spadek temperatury po przejściu frontu pojawi się w Polsce 30 września, ale większe ochłodzenie czeka nas dopiero w trakcie października, gdyż oczekujemy wtedy pierwszych powszechnych przymrozków. Termin ich wystąpienia będziemy określać w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!