| |
Zagrożenie!
Potężna ulewa zalała drogę z samochodami. Oberwanie chmury przyniosło ponad 120 litrów wody. Żywioł zaskoczył kierowców

Potężna ulewa zalała drogę z samochodami. Oberwanie chmury przyniosło ponad 120 litrów wody. Żywioł zaskoczył kierowców

W prognozach burzowych dla Europy na najbliższą dobę wskazaliśmy ryzyko silnych zjawisk szczególnie w Niemczech, gdzie faktycznie pojawiło się pasmo burz wielokomórkowych. Niosły nie tylko liczne wyładowania i lokalnie grad, ale również potężne ulewy. Z oberwania chmury w rejonie miejscowości Beckum spadło ponad 120 litrów wody na m2 ziemi i doszło do powodzi błyskawicznej. Żywioł zaskoczył kierowców, bo w pewnym momencie doszło do zalania autostrady A2. Niektóre samochody utknęły w wodzie.

Potężna ulewa i powódź błyskawiczna w Niemczech w rejonie Beckum, 12 września 2023. Foto: FB Wetter - Unwetter Deutschland

Oberwanie chmury i powódź w Niemczech wrzesień 2023, woda zalała drogę w rejonie miejscowości Beckum

Od zachodu w głąb Europy wędruje chłodny front atmosferyczny, który stopniowo spycha na wschód ciepłe letnie powietrze. Front ten kolejnej doby przejdzie również nad Polską, ale wcześniej przynosi miejscami gwałtowne burze w wielu regionach na zachodzie kontynentu. Najnowszym przykładem jest właśnie nawałnica w zachodnich i północno zachodnich Niemczech.

Silne burze niosące miejscami ulewy zanotowane w Niemczech do godziny 17:00, 12 września 2023. Dane burze dzis

Burze oberwanie chmury i powódź w Niemczech wrzesień 2023, zalana droga w rejonie Beckum

Żywioł zaskoczył kierowców, gdyż w pewnym momencie znaleźli się w centrum ulewy i powodzi błyskawicznej na popularnej drodze w Niemczech. Wiele samochodów, w tym także samochody ciężarowe utknęły w wodzie głębokiej na około 1m.

Skutki powodzi błyskawicznej w Niemczech w rejonie miejscowości Beckum, 12 września 2023

W rejonie tym znajduje się wiele prywatnych stacji meteorologicznych. Z ich pomiarów wynika, że najwięcej deszczu spadło na wschód od autostrady. Sprawdziliśmy kilka z pomiarów i widnieją sumy opadów wahające się od 104, do ponad 128 litrów wody na m2 ziemi, z których większość spadła w ciągu zaledwie dwóch godzin. W takich warunkach musiało dojść do licznych zalań, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Niemczech w rejonie Beckum, 12 września 2023

Nad Europą zachodzi przebudowa pola barycznego, a to oznacza, że miejscami wracają przelotne opady i burze, w tym z gradem, ulewami i wichurami. Będą w kolejnych dniach także następne okresy stabilniejsze z wpływem wyżu, ale już bez tak trwałej dominacji antycyklonu, jaką mieliśmy w przeciągu ostatnich blisko 10 dni.

Prognoza sumy opadów w Europie do 20 września 2023

Prognoza opadów w Europie do 20 września 2023

Najwięcej deszczu do końca drugiej dekady września spadnie głównie miejscami w zachodnich i północnych regionach Europy, od południowo zachodniej Skandynawii przez Wyspy Brytyjskie, Francję, rejon Krajów Alpejskich po częściowo Hiszpanię. Opady wrócą również do Polski, ale raczej nadal nie będzie ich wiele, ponadto będą mieć rozproszony charakter, w tym burzowy i tylko w ich rejonie popada intensywniej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!