| |
Zagrożenie!
Potężna ulewa na południu. Błyskawiczna powódź zalała posesje, budynki i drogi. Spadło 100 litrów wody

Potężna ulewa na południu. Błyskawiczna powódź zalała posesje, budynki i drogi. Spadło 100 litrów wody

Okres występowania upału został zakończony minionej doby przez nawałnice niesione przez potężne burze z ulewami i gradobiciami oraz wiatrem o sile wichury. W wielu miejscach deszcz spowodował zalania i podtopienia w Polsce, ponadto doszło lokalnie również do powodzi na Słowacji. Miejscami spadło nawet 50-100 litrów wody na m2 ziemi. Powódź błyskawiczną zanotowano szczególnie w rejonie miejscowości Batka, Tornala, Pavlovce, Vysns Raslavice i Komarov. Deszcz zalał wiele posesji, budynków i dróg.

Potężna ulewa i powódź błyskawiczna na Słowacji. Oberwanie chmury w Pavlovce, 23 czerwca 2023. Foto: FB Dawid Kiss Herceg

Potężne ulewy i  burze, powódź na Słowacji czerwiec 2023, deszcz zalał Batka, Tornala, Pavlovce, Vysns Raslavice i Komarov

Bardzo gwałtowne burze niosące ulewy i grad wystąpiły minionej doby szczególnie w południowej i południowo wschodniej Polsce, a także na znacznym obszarze Słowacji, gdzie doszło do licznych zalań, podtopień i lokalnych powodzi. Z danym pomiarowych wykonanych bezpośrednio na stacjach meteorologicznych, a także z systemu radarowego wynika, że miejscami na tym obszarze spadło nawet 50-100 mm wody. Taka suma opadów nie mogła się skończyć inaczej niż zagrożeniem ze strony wody szczególnie na Słowacji, gdzie opady były najbardziej intensywne.

Potężne burze niosące ulewy i gradobicia zanotowane minionej doby między Polską i Słowacją do godziny 11:00, 24 czerwca 2023

Potężne burze i ulewy, powódź na Słowacji, zalane posesje, drogi i domy, czerwiec 2023

Wyjątkowo trudna sytuacja panowała w rejonie miejscowości Rimavska, Pavlovce i Revuca, gdzie meteorolodzy wydali najwyższy trzeci stopień ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami z ulewami i gradem. Główna droga została zalana. W wodzie znalazły się także samochody i domy w tym regionie. Nieprzejezdna była droga ekspresowa między Figo i Tornalą.

Skutki powodzi błyskawicznej na Słowacji w miejscowości Pavlovce, 23 czerwca 2023

Na taką ulewę nie można się przygotować. Gdy spada kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi w krótkim czasie, to żaden system odprowadzania deszczówki w naszym regionie Europy nie potrafi sobie z tym poradzić, zwłaszcza, że rowy czy przepusty są często zapchane. Średnica przepustów również jest zbyt mała i niedostosowana do współczesnych zmian klimatycznych.

Szybka powódź po ulewie na Słowacji w miejscowości Pavlovce, 23 czerwca 2023

Punktowo na Słowacji suma opadów mogła przekroczyć w ciągu doby 100 litrów wody na m2 ziemi na co wskazują dane radarowe polskiego systemu teledetekcji sięgające zasięgiem tego kraju. Duże sumy opadów zanotowano również w Polsce szczególnie na południowym wschodzie Małopolski, gdzie zmierzono lokalnie prawie 100 mm. Przykładem może być miejscowość Huta z sumą 95,7 mm, Wysowa 81,6 mm i Tylicz 79,9 mm.

Potężne ulewy między Polską i Słowacją. Zanotowane sumy opadów minionej doby do godziny 08:00, 24 czerwca 2023. Dane: RainGRS IMGW

Ogromna ulewa i powódź na Słowacji, sumy opadów czerwiec 2023

Skutki ulew odczuliśmy miejscami w Polsce, zwłaszcza na Podkarpaciu oraz w Małopolsce, gdzie doszło do licznych zalań i podtopień. Jednym z przykładów może być rejon Krosna. Doszło w tym regionie do zalania dróg i posesji. Najwięcej pracy przy usuwaniu skutków ulewy było w gminie Korczyna, Chorkówka, Dukla i w samym Krośnie.

Skutki ulewy z oberwaniem chmury w powiecie krośnieńskim, 24 czerwca 2023

Najbliższej doby na 25 czerwca główne ryzyko silnych burz w Europie z ulewami i gradobiciami obejmuje obszar, od południowej Ukrainy przez Mołdawię, Rumunię po południowe Bałkany, w tym zachodnią Bułgarię, Serbię, Albanię i częściowo Grecję. Burze sięgną również środkowych i południowych Włoch.

Prognoza burz dla Europy z 25-26 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 25-26 czerwca 2023

Kolejnej doby z 25-26 czerwca obszar gwałtownych burz w Europie będzie znacznie mniejszy. W Polsce mogą się rozwinąć tylko lokalne komórki z przelotnymi opadami. Zjawiska nie będą gwałtowne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!