| |
Zagrożenie!
Potężna trąba powietrzna uderzyła w zabudowania. Wiatr spowodował poważne szkody. Jest nagranie żywiołu

Potężna trąba powietrzna uderzyła w zabudowania. Wiatr spowodował poważne szkody. Jest nagranie żywiołu

Mimo drugiej połowy września silne zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzom nie przestają zaskakiwać w Europie. Minionej doby ponownie gwałtowne burze wystąpiły szczególnie we Francji, gdzie miały miejsce gradobicia z kulami lodu o średnicy nawet 7-9 cm. Uwagę zwraca jednak szczególnie potężna trąba powietrzna, która uderzyła w zabudowania w pobliżu Ernee, w północno zachodniej części departamentu Mayenne. Wir powietrza zerwał co najmniej kilka dachów i połamał drzewa.

Silna trąba powietrzna uderzyła we Francji w rejonie miejscowości Ernee, 17 września 2023. Foto: FB Meteo Mayenne

Gwałtowne burze i trąba powietrzna we Francji wrzesień 2023, wir powietrza zrywał dachy w Ernee w departamencie Mayenne

Ogromne wrażenie robi nagranie trąby powietrznej, gdy wir o sporej średnicy nagle w pobliżu Ernee wyłania się z dużej chmury za domami. Uderzeniem trąby powietrznej w sumie zostały dotknięte trzy miejscowości pomiędzy gminami Ernee i Saint-Pierre-des-Landes. Są to Le Poirier, La Souvate i Merole. Z danych radarowych wynika, że tornado rozwinęło się między godziną 17:30, a 17:45 na południowym krańcu bardzo aktywnej komórki burzowej.

Gwałtowne burze w zachodniej Europie przynoszące miejscami ulewy, gradobicia i lokalną trąbę powietrzną zanotowane minionej doby do godziny 12:15, 18 września 2023

Silne burze i trąba powietrzna we Francji wrzesień 2023, wiatr zrywał dachy i łamał drzewa w kilku miejscowościach departamentu Mayenne

Trąba powietrzna we Francji nie była krótkotrwała, bo trwała około 10 minut. Na szczęście nie było ofiar wśród ludzi i żywioł nie uderzył bezpośrednio w żaden budynek mieszkalny. Wiatr zerwał jednak dachy w budynkach gospodarczych oraz linię energetyczną i zniszczył spory obszar pól uprawnych. Intensywność zjawiska oszacowano na F1-F2.

Trąba powietrzna we Francji zeszła w rejonie miejscowości Ernee, 17 września 2023

Takie zjawiska widujemy zwykle w amerykańskiej alei tornad, ale jak się okazuje również w Europie silnych trąb powietrznych nie brakuje. Nie mniej, we wrześniu takie zjawiska na naszym kontynencie na lądzie nie są już bardzo częste, zwłaszcza o takiej średnicy i czasie trwania.

Trąba powietrzna we Francji w departamencie Mayenne, 17 września 2023

Co ciekawe, w samej miejscowości Ernee jeszcze nigdy wcześniej w historii nie zanotowano takiego żywiołu, ale już w departamencie Mayenne trąby powietrzne się zdarzały. Poprzednia miała miejsce 14 października 2019 roku w Aron.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 19 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 19 września 2023

Najbliższej doby silne burze miejscami w rejonie chłodnego frontu i poprzedzającej linii zbieżności wiatru będą możliwe w wielu regionach zachodniej połowy Europy. Komórki burzowe pojawią się także w Polsce szczególnie wieczorem i najbliższej nocy oraz miejscami we wtorek 19.09 w ciągu dnia, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Zalecamy sprawdzanie naszej zakładki prognoz burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!