| |
Zagrożenie!
Potężna susza na zachodzie. Brakuje wody w ponad 100 gminach. Elektrownie ograniczają produkcję prądu

Potężna susza na zachodzie. Brakuje wody w ponad 100 gminach. Elektrownie ograniczają produkcję prądu

Wyjątkowo gorące i upalne lato wraz z brakiem istotnych opadów spowodowało historyczną suszę we Francji. W ponad 100 gminach brakuje wody lub ograniczono jej zużycie. Brak istotnych opadów ma się utrzymać jeszcze przez co najmniej tydzień. Susza na zachodzie Europy nasiliła się po suchym i gorącym lipcu. Początek sierpnia również nie przyniósł większych opadów deszczu we Francji. W skali kraju od drugiej połowy lipca mamy codziennie ustanawiany nowy rekord suszy glebowej w tym kraju. Tak źle nie było od co najmniej 1958 roku, gdy zaczęto prowadzić stałe pomiary wilgotności gleby. Najgorsza sytuacja jest na południowym wschodzie Francji. Tegoroczna susza jest rekordowa. Poprzedni porównywalny deficyt opadów pochodzi z roku 1976 i 2003. Susza glebowa co najmniej do połowy sierpnia ma się nadal pogarszać.

Rekordowa susza we Francji. Prognozowana anomalia opadów w Europie, do 14 sierpnia 2022

Rekordowa historyczna susza we Francji, w ponad 100 gminach nie ma wody, prognoza opadów sierpień 2022

Sytuacja we Francji jest bardzo poważna, gdyż z powodu suszy wiele gmin nie ma wody. Tragedię przeżywają rolnicy, ponadto załamuje się ekosystem i bioróżnorodność. Został powołany sztab kryzysowy, który bacznie obserwuje sytuację w najbardziej dotkniętych obszarach i koordynuje zadania związane z dostarczaniem wody pitnej.

Potężna susza we Francji. Aktualnie prognozowana suma opadów do 14 sierpnia 2022. Model ECMWF

Brakuje wody we Francji, historyczna susza, prognoza opadów do 14 sierpnia 2022

Co najmniej do połowy sierpnia nie widać istotnych zmian w prognozach opadów deszczu dla Francji. Dopiero w okolicach połowy miesiąca pojawia się szansa na większe opady, w tym pochodzenia burzowego. Wcześniej susza nadal będzie się pogłębiać. Aktualnie ponad 100 gmin we Francji ma ograniczenia w korzystaniu z wody z powodu suszy. Miniony lipiec 2022 był najbardziej suchym miesiącem we Francji od marca 1961 r. - wynika z danych Meteo France.

Wstępna prognozowana suma opadów deszczu we Francji do 14 sierpnia 2022. Model GFS

Prognoza opadów w Europie i Francji do 15 sierpnia 2022, rekordowa susza na zachodzie

Znikome opady deszczu i wyjątkowo wysokie temperatury spowodowały, że drzewa i krzewy we Francji znacznie wcześniej zaczęły zrzucać liście, tworząc sceny przypominające jesień. Narastają coraz większe obawy, że susza dotykająca całą Francję doprowadzi do zmniejszenia tegorocznych plonów, pogłębiając w ten sposób kryzys żywnościowy wywołany konfliktem w Ukrainie.

Obecnie prognozowana anomalia opadów w Europie, za okres 14-21 sierpnia 2022

Prognoza opadów w Europie, do 21 sierpnia 2022

Przełom, przynajmniej w południowo wschodniej Francji ma nastąpić na początku drugiej połowy sierpnia, gdy prawdopodobnie wreszcie pojawią się bardziej solidne opady deszczu. Aktualnie jest prognozowana ulewa, która może nawet przynieść sumy opadów większe od normy dla tej konkretnej pory roku. Pamiętajmy, że są to jeszcze wstępne prognozy i mogą się zmienić pod względem zasięgu, natężenia i sumy opadów.

Rekordowa susza we Francji, zdjęcia z sierpnia 2022

Co ciekawe, firma energetyczna EDF poinformowała, że musiała zmniejszyć produkcję w niektórych elektrowniach jądrowych, bo temperatury rzek są zbyt wysokie, aby zapewnić wystarczające chłodzenie. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!