| |
Zagrożenie!
Potężna śnieżyca wkroczy do Polski. Śnieg spadnie w wielu regionach. Mamy dokładne prognozy opadów śniegu

Potężna śnieżyca wkroczy do Polski. Śnieg spadnie w wielu regionach. Mamy dokładne prognozy opadów śniegu

Zbliża się główny niż tej fali opadów śniegu w Polsce. Przyniesie potężną śnieżyce na znacznym obszarze kraju. W wielu regionach zdoła powstać pokrywa śnieżna, a tam gdzie już zalega śnieg, to ponownie będzie go więcej. Warunki na drogach będą bardzo trudne, bo spodziewane są również wichury powodujące zamiecie i zawieje śnieżne, szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju. Strefa frontowa z opadami śniegu zapowiada się bardzo rozległa. Sprawdźmy, kiedy i gdzie śnieg przyniesie zimę.

Najnowsza prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w Polsce, do 22 stycznia 2023, model ARPEGE

Potężna śnieżyca wkroczy do Polski, dokładna godzinowa prognoza opadów śniegu do 22 stycznia 2023

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych i danych radarowych obserwujemy rozwój płytkiego niżu. Jego centrum aktualnie znajduje się nad Rumunią i będzie się przesuwać nad Ukrainę, a następnie wkroczy do Polski. Strefa frontowa z nim związana niosąca opady obecnie zalega nad Węgrami i przez Słowację i zachodnią Ukrainę późnym popołudniem i wieczorem będzie się nasuwać nad południowo wschodnią Polskę.

Przewidywany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 19:00, 20 stycznia 2023

Śnieżyca wkroczy do Polski, dokładna prognoza opadów godzina po godzinie, od 20, do 22 stycznia 2023 

Śnieżyca najpierw obejmie Podkarpacie i Małopolskę i stopniowo będzie się rozszerzać w głąb kraju nad Ziemie Świętokrzyską, Lubelszczyznę i Górny Śląsk.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 01:00, 21 stycznia 2023

Prognoza godzinowa śnieżycy w Polsce, mapa opadów 21 stycznia 2023

Wieczorem oraz w nocy strefa umiarkowanych i intensywnych opadów śniegu przesunie się w głąb Polski. Śnieżyca dotrze również nad Mazowsze, Opolszczyznę i zacznie sięgać południa Podlasia i częściowo Ziemi Łódzkiej.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 04:00, 21 stycznia 2023

Załamanie pogody w Polsce, prognoza śnieżycy 21 stycznia 2023

W nocy opady śniegu zaczną również sięgać południa Dolnego Śląska. Z kolei na wschodzie pod koniec strefy frontowej w cieplejszym sektorze powietrza pojawią się również opady deszczu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza na wschodzie Lubelszczyzny. Lokalnie mogą to być również opady marznące. Na drogach będzie bardzo ślisko.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 10:00, 21 stycznia 2023

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, godzinowa prognoza śnieżycy, 21 stycznia 2023

W sobotę 21.01 w ciągu dnia strefa frontowa z opadami śniegu będzie się ze wschodu przesuwać w głąb kraju. Przed południem front ze śniegiem rozciągnie się, od Podlasia i Mazur przez Mazowsze, Ziemie Łódzką po Małopolskę, Górny Śląsk, Opolszczyznę i Dolny Śląsk. Początkowo będzie padać także na Podkarpaciu, a głównie na Lubelszczyźnie w głąb regionu będą się nasuwać za opadami śniegu również opady deszczu.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 19:00, 21 stycznia 2023

Załamanie pogody w Polsce, dokładna prognoza śnieżycy 21-22 stycznia 2023

Przy przejściu niżu nasili się okresami wiatr w całym kraju, ale najsilniej powieje na północy i północnym wschodzie oraz w rejonie Sudetów. Na tym szczególnie obszarze mogą występować zawieje i zamiecie śnieżne. W czasie przejścia niżu w wielu regionach Polski może spaść do około 5-40 cm śniegu. Ze względu na wiatr pokrywa śnieżna może być jednak zróżnicowana. Najmniej opadów jest prognozowanych między województwem pomorskim i zachodniopomorskim oraz na północy Ziemi Lubuskiej. Na tym obszarze miejscami mogą się zabielić krajobrazy, gdzieniegdzie spadnie kilka cm lub niepowstanie pokrywa śnieżna. Na poniższej animacji przygotowaliśmy dokładną godzinową prognozę przejścia niżu ze strefą frontową niosącą śnieżycę, od 20, do 22 stycznia. W prawym górnym rogu na mapie jest podana data i godzina prognozy.

Godzinowa prognoza przejścia niżu ze śnieżycą w Polsce, do 22 stycznia 2023

Nadal występują różnice w prognozie pokrywy śnieżnej, gdyż modele mają problem z oszacowaniem przyrostu śniegu ze względu na temperatury oscylujące w pobliżu 0 st. C. Miejscami poniższa prognoza w niektórych regionach może być więc zaniżona lub zawyżona.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, jaka może powstać po przejściu niżu, do 22 stycznia 2023. Model ECMWF

Aktualna prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, do 22 stycznia 2023

Prognozowany śnieg będzie padał na ogół przy temperaturze -1/+1 st. C. (nieco niższej w górach i rejonach podgórskich). Będzie więc przeważnie ciężki i lepki. Gałęzie pod naporem śniegu mogą opadać na linie energetyczne, a tym samym miejscami należy się liczyć z przerwami w dostawie prądu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Dawid

Pogoda jest fajna

20 styczeń 2023 - 19:08
Odpowiedz
JG

To już wiadomo, w których regionach od wiosny zaczyna się susza, a w których będą zaj... warunki dla flory.

20 styczeń 2023 - 21:23
Odpowiedz