| |
Zagrożenie!
Potężna śnieżyca przejdzie przez Polskę. Grozi nam paraliż na drogach i brak prądu. W tych regionach będzie najwięcej śniegu

Potężna śnieżyca przejdzie przez Polskę. Grozi nam paraliż na drogach i brak prądu. W tych regionach będzie najwięcej śniegu

Do Polski zbliża się potężna śnieżyca związana z niżem Brygida. W wielu regionach kraju między 11-14 grudnia 2022 może spaść nawet 10-40 cm śniegu, w rejonach podgórskich i górskich miejscami przyrost pokrywy śnieżnej będzie większy. Przygotowaliśmy najnowszą prognozę opadów śniegu, niemal godzina po godzinie na której możecie zobaczyć, kiedy i gdzie natężenie śnieżycy będzie największe. Po przejściu śnieżycy pojawi się silniejszy mróz szczególnie w południowej Polsce, a później prawdopodobnie dotrze kolejny niż z opadami śniegu. To już ostatnie godziny na przygotowanie się do uderzenia prawdziwej śnieżnej i mroźnej zimy, zwłaszcza, że lokalnie będą możliwe również śniegołomy i przerwy w dostawie prądu.

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w Polsce, do 14 grudnia 2022. Model ARPEGE

Potężna śnieżyca przejdzie przez Polskę, najnowsza godzinowa prognoza opadów 11-14 grudnia 2022

Od uderzenia głównej śnieżycy dzielą nas już tylko godziny. Prognozy z trajektorią niżu są już na tyle ustabilizowane abyśmy mogli wskazać, gdzie spadnie najwięcej śniegu w najbliższych dniach. Śnieżny front zacznie wkraczać do południowej Polski w nocy z soboty na niedzielę 10/11.12. Do niedzielnego 11.12 poranka śnieżyca przesunie się w głąb wschodnich i południowo wschodnich dzielnic kraju. Śnieg będzie padać wówczas, od południowych dzielnic Podlasia przez wschodnie, centralne i południowe Mazowsze, Lubelszczyznę, częściowo Ziemie Łódzką po Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską, Małopolskę, Górny Śląsk, Opolszczyznę i południowe dzielnice Dolnego Śląska. Najmocniej ma padać, od Lubelszczyzny po Podkarpacie, Małopolskę i południe Górnego Śląska.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 07:00, 11 grudnia 2022

Dokładna prognoza śnieżycy w Polsce, niż Brygida, 11 grudnia 2022

W niedzielę 11.12 w ciągu dnia śnieżny front nad Polską wraz z przesuwaniem się centrum niżu nad Ukrainą, będzie stopniowo przesuwał się na północny wschód obejmując nieco większy obszar Podlasia. Zalecamy aby śledzić na radarze opadów gdzie pada śnieg.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 13:00, 11 grudnia 2022

Najnowsza prognoza śnieżycy w Polsce, mapa opadów 11 grudnia 2022, niż Brygida

Do niedzielnego wieczora śnieżyca będzie się rozciągać szczególnie od północno wschodniej Polski po dzielnice południowe, zwłaszcza od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę po Małopolskę, Podkarpacie i Górny Śląsk, przy czym natężenie opadów śniegu nieco spadnie.

Przewidywany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 19:00, 11 grudnia 2022

Niż Brygida, najnowsza godzinowa prognoza śnieżycy w Polsce, mapa opadów 11-12 grudnia 2022

Niż przesuwając się na północny wschód Europy i jednocześnie kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie zaciągał do Polski coraz chłodniejszą masę powietrza, ale jednocześnie strefa opadów śniegu z nim związana nadal będzie występować nad krajem w nocy 11/12 grudnia oraz w poniedziałek 12.12, choć już nieco z mniejszym natężeniem i bardziej rozproszonym.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 07:00, 12 grudnia 2022

Gdzie będzie śnieżyca w Polsce, mapa opadów 12 grudnia 2022

W poniedziałek 12.12 obszar występujących opadów śniegu w ciągu dnia powinien się systematycznie zmniejszać w kierunku północno wschodnim. Wygląda na to, że czekają nas co jakiś opady śniegu w różnych regionach także w następnych dniach. Najnowsza prognoza modelu ECMWF podtrzymuje pojawienie się kolejnego niżu ze śnieżycą w rejonie Polski około 14 grudnia.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce z upływem popołudnia, 14 grudnia 2022

Będzie kolejna śnieżyca w Polsce, prognoza opadów 14 grudnia 2022

Po uśrednieniu danych z 3 modeli numerycznych możemy oczekiwać, że do 15 grudnia w wielu regionach kraju może spaść nawet 10-40 cm śniegu. W rejonach podgórskich i górskich miejscami może być więcej. Najwięcej śniegu powinno zalegać, od Podlasia przez Mazury, wschodnie Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk, Opolszczyznę i Sudety. Miejscami sporo śniegu może być również w rejonie wybrzeża, zwłaszcza środkowego z powodu efektu morza. 

Prognozowana pokrywa śnieżna do 15 grudnia 2022. Model ECMWF (miejscami może być zawyżona)

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, do 14-15 grudnia 2022

Podobny obszar kraju z największą prognozą pokrywy śnieżnej przewiduje również model GFS, aczkolwiek w tym przypadku prognozowane jest miejscami nieco mniej śniegu.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 15 grudnia 2022. Model GFS

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 15 grudnia 2022

Przygotowaliśmy godzinową prognozę opadów śniegu. Na poniższej animacji możecie prześledzić godzina po godzinie, jak ma przechodzić śnieżyca nad Polską między 10-14 grudnia 2022. Z pewnością zajdą jeszcze korekty, ale prognoza wskazuje, jak to orientacyjnie ma wyglądać i kiedy w danym regionie kraju popada.

Godzinowa prognoza śnieżycy w Polsce związana z niżem Brygida

Nie pozostaje nam nic innego jak przygotować się na nadejście śnieżnej i mroźnej zimy. Drogi w wielu regionach będą śliskie i miejscami białe. Pamiętajmy o odśnieżeniu samochodu przed wyruszeniem w trasę, bo nie tylko mamy wtedy ograniczoną widoczność, ale również grozi nam spory mandat. Zima nie powinna zaskoczyć drogowców, bo o nadejściu śnieżycy synoptycy informują już od wielu dni, choć oczywiście po opadach trzeba czasu, aby przywrócić normalną przejezdność dróg. W rejonach większej pokrywy śnieżnej mogą się zdarzyć lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej z powodu łamania się gałęzi na linie energetyczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!