| |
Zagrożenie!
Potężna powódź na południu. Woda zalała drogi i miasta. Służby walczą z żywiołem

Potężna powódź na południu. Woda zalała drogi i miasta. Służby walczą z żywiołem

Zapowiadaliśmy, że rośnie ryzyko powodzi na południu Europy szczególnie na obszarze między Austrią, Włochami i Chorwacją i to się potwierdziło. Potężne ulewy z sumami opadów miejscami powyżej 250 litrów wody na m2 ziemi spowodowały zalanie dróg, miejscami wylanie rzek oraz uaktywnienie osunięć ziemi. Trudna sytuacja panuje, zwłaszcza w wielu chorwackich miejscowościach. Strażacy i inne służby mają mnóstwo pracy przy walce z żywiołem. W prognozach nadal widnieją niże i kolejne ulewne opady deszczu z burzami.

Powódź w Chorwacji w gminie Gracac, 14 maja 2023. Foto: FB Ravnateljstvo civilne zastite MUP RH 

Powódź w Chorwacji, zalanych wiele miejscowości, spadło 250 litrów wody, maj 2023

Powódź w Chorwacji w ostatnich dniach dotknęła wiele miejscowości. Ulewne deszcze prowadzące do powodzi błyskawicznej zanotowano w rejonie Benkovac, Lisane Ostrovicke, Udbina, Krusevo i Obrovac. Jednym z najbardziej poszkodowanych rejonów są miasta Obrovac i Gracac, gdzie rzeki przelały się i zalały dzielnice pozbiawiając mieszkańców energii elektrycznej. Na miejsce z pomocą wysłano strażaków, którzy za pomocą łodzi próbują dotrzeć do poszkodowanych.

Prognozowane ulewy na południu Europy między Włochami i Chorwacją. Przewidywane sumy opadów do 30 maja 2023

Powódź w Chorwacji, wylały rzeki w miejscowości Obrovac i Gracac, maj 2023

Na drodze prowadzącej do miejscowości Obrovac w wyniku potężnych opadów deszczu uaktywniły się osuwiska. Część osób została ewakuowana, a inni mieszkańcy schronili się na wyższych piętrach. Woda zalała nie tylko domy, ale również budynki użyteczności publicznej, w tym szkołę. Zajęcia zostały wstrzymane do odwołania.

Skutki powodzi w Chorwacji, 14 maja 2023

Nagła skumulowana suma opadów miejscami sięgała 256 mm. Był to skutek opadów ciągłych, jak również wspomaganych przez opady pochodzenia burzowego. Takich sum opadów w krótkim czasie nie są w stanie przyjąć żadne instalacje odprowadzające deszcz. Sytuacje pogarsza również fakt, że rzeki w Chorwacji położone w rejonie górskich obszarów sprzyjają szybkiego wzrostowi poziomu wód po nagłych opadach.

Skutki ulewy i powodzi w Chorwacji, maj 2023

Powodzie błyskawiczne ponownie dotknęły również Włochy. Przykładem są miejscowości Grumello i Gandosso oraz San Paolo d Argon, gdzie doszło do osunięcia ziemi. Ulewne opady deszczu są także przyczyną wzmożonego uaktywnienia osuwiska w Austrii. - W miejscowości Horbranz sytuacja nadal się pogarsza. Jeden z dotkniętych domów został przesunięty nawet o siedem metrów. Dwóm domom grozi zawalenie - podaje vorarlberg.

Prognoza burz dla Europy od godziny 08:00 17 maja, do godziny 08:00 18 maja 2023

Powódź w Chorwacji i Włoszech, osuwisko w Austrii, prognoza burz dla Europy 17 maja 2023

Część tych opadów odczujemy również w Polsce, bo już najbliższej doby z południa nasunie się front z wielkoskalowymi opadami. Miejscami spadnie do 25-80 mm wody na m2 ziemi. Lokalnie mogą również wystąpić burze na południowym wschodzie kraju. W kolejnych dniach pogoda nadal w południowej Europie będzie gwałtowna z ulewami i burzami z gradem, zwłaszcza między Włochami i Bałkanami. W środę 17.05 duże ryzyko burz obejmie spory obszar Bałkanów. W zachodnich regionach Turcji będzie spore ryzyko gradobić.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!