| |
Zagrożenie!
Potężna powódź na południu. Dziesiątki samochodów i domów w wodzie. Zerwane mosty i osunięcia ziemi

Potężna powódź na południu. Dziesiątki samochodów i domów w wodzie. Zerwane mosty i osunięcia ziemi

Ekstremalne warunki pogodowe nie odpuszczają na południu Europy. Po licznych gradobiciach uderzyły ulewy, które doprowadziły do powodzi. Dramatyczna sytuacja jest we Włoszech w regionie Emilia-Romania. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Faenza w rejonie Rawenny, gdzie przeprowadzono ewakuację ludzi z powodu wylania rzeki Lamone i Sillaro. Dziesiątki samochodów i domów znalazło się w wodzie. Doszło do zerwania mostów i osunięć ziemi. Sumy opadów miejscami przekroczyły 100-250 litrów wody na m2 ziemi.

Skutki powodzi we włoskiej Faenza, 3 maja 2023. Foto: FB Meteonews24

Potężna powódź we Włoszech, zalana Faenza, wylała rzeka Lamone, maj 2023

Ulewy we Włoszech przyniósł stacjonarny płytki niż, który musiał się wypełnić nad krajem, gdyż od północy był blokowany przez układ wyżowy nad Alpami. Tego typu sytuacje baryczne są niezwykle niebezpieczne, gdyż niże i fronty nie mogą nigdzie się przesunąć i muszą się po prostu wypadać, co oczywiście powoduje nadmiar opadów na danym obszarze w dość krótkim czasie. Ulewa spowodowała wylanie rzeki Lamone w różnych punktach gminy Faenza. Na udostępnionych nagraniach widać miejscami przerwane wały przeciwpowodziowe.

Powódź w regionie Emilia-Romania we Włoszech, 3 maja 2023. Foto: FB Meteonews24

Potężna powódź we Włoszech, wylała rzeka, osunięcia ziemi, zalane miasto Faenza, maj 2023

Ci mieszkańcy, którzy nie zdążyli się ewakuować muszą przeczekać powódź na wyższych piętrach. Sytuacja jest bardzo trudna, bo miejscami nie ma prądu i wody pitnej. Można powiedzieć, że pogoda popadła ze skrajności w skrajność, bo w zeszłym roku była również w tej części Włoch potworna susza, a teraz od razu wystąpiła powódź.

Powódź we Włoszech w Faenza, maj 2023

Niestety, włoskie media informują o co najmniej jednej ofierze. Jest nim 80 letni mężczyzna, który utonął w wodzie powodziowej. Silny i wysoki nurt wody w rzekach i potokach niszczy niektóre przeprawy i mosty pieszo-drogowe.

Zniszczony most podczas powodzi we Włoszech między miejscowością Modigliana i Marzeno, maj 2023

Strażacy za pomocą pontonów próbują dotrzeć do uwięzionych mieszkańców. Główne ulewy wystąpiły we wtorek 2 maja i minionej nocy, ale woda nadal nie opadła, zwłaszcza, że w ten rejon nadal napływa woda przez przerwane wały w pobliżu rzek. Do tej pory w regionie przeprowadzono ponad 450 interwencji strażaków. Z powodu osunięcia ziemi i ryzyka powodzi ewakuowano również mieszkańców w Dovadola, Monzuno i Castel San Pietro. W region dociera pomoc z jednostek straży pożarnej z Wenecji Euganejskiej i Lombardii. W rejon powodzi wysłano również wojsko.

Powódź na północy Włoch w regionie Emilia-Romania w miejscowości Faenza

W najbliższych dniach warunki pogodowe ulegną w tym regionie Włoch poprawie, bo nastąpi okres stabilizacji, ale sytuacja ponownie może się zmienić w okolicy lub w trakcie 2 dekady maja. Wstępne prognozy wskazują na ponowne ulewy, ale tym razem głównie na obszarze między rejonem Alp po Bałkany i Grecję. Obszar tych opadów częściowo związany z burzami jest jednak niestabilny i może ulec korektom bardziej na zachód lub wschód względem obecnych wyliczeń. Warto więc śledzić najnowsze prognozy.

Wstępnie prognozowana suma opadów w rejonie Włoch i Bałkanów do 12 maja 2023

Powódź we Włoszech, wylały rzeki, zalane samochody i domy, maj 2023

Bardzo trudna sytuacja panuje również w Forli, gdzie w szczytowym momencie minionej nocy poziom wody osiągnął 4 m i 20 cm. Na pobliskiej rzece Ronco zmierzono stan wody o wysokości 6 m i 22 cm. W tym rejonie Włoch od początku fali ulewy spadło do 60-260 mm wody na m2 ziemi. Najwięcej zmierzono na stacji w Trebbio. Aktualnie alarm powodziowy nadal obowiązuje, zwłaszcza w prowincjach Rawenna i Bolonia. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Agata Pawłowska

Dopóki Jan Paweł II był papieżem nie było ani globalnego ocieplenia ani powodzi i innych zagrożeń. Dopiero jak Papież zmarł wszystko się posypało... znak od Boga?

03 maj 2023 - 13:23
Odpowiedz
JG

ty tak serio czy jaja se robisz?

10 maj 2023 - 00:23
Odpowiedz