| |
Zagrożenie!
Potężna fala upałów przemieści się po Europie. Temperatura sięgnie 46 stopni. Gorące i upalne lato wróci do Polski

Potężna fala upałów przemieści się po Europie. Temperatura sięgnie 46 stopni. Gorące i upalne lato wróci do Polski

W środkowej i wschodniej Europie temperatury zaczynają ponownie rozczarowywać, dlatego coraz częściej pytacie, kiedy wrócą do Polski gorące i upalne dni. Nasze prognozy nadal potwierdzają, że jest na to szansa w trakcie drugiej połowy lipca. Wcześniej potężna fala upałów wystąpi na południu i zachodzie Europy, w tym w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Później upał powinien wrócić również do Polski. Najnowsze prognozy temperatury wskazują miejscami piekielny upał w Europie do około 40-47 st. C. Niewykluczone, że padną nowe lokalne rekordy.

Fala upałów wróci do Europy. Prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić między 8-18 lipca 2022

Potężna fala upałów przejdzie przez Europę, temperatura w lipcu 2022 sięgnie 40-47 st. C. Upał wróci do Polski

Powyższa prognoza amerykańskiego modelu GFS miejscami może zaniżać temperaturę maksymalną w omawianym okresie o kilka stopni, ale jasno z niej wynika, że potężny upał w najbliższych dniach ponownie, będzie możliwy na południu Hiszpanii i Portugalii, a później także we Francji oraz na północy Włoch. Następnie silny upał pojawi się także w Niemczech i na Bałkanach oraz ma szansę dotrzeć do Polski.

Gorące i upalne lato w Europie. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury między 18-24 lipca 2022

 Fala upałów przemieści się po Europie, prognoza temperatyury 18-24 lipca 2022, fala upałów wróci do Polski

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, w Polsce niskie i umiarkowane temperatury utrzymają się co najmniej do 12 lipca. Później temperatury stopniowo, zwłaszcza na zachodzie i południu zaczną rosnąć, aż wrócimy do gorących dni, czyli z temperaturą maksymalną 25-29 st. C. Prognozy nadal podtrzymują możliwe pojawienie się upałów w Polsce szczególnie w drugiej połowie lipca. Powyższa mapa z anomalią temperatury zapowiada gorący i upalny okres, zwłaszcza od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Włochy po Bałkany i Polskę.

Prognozowany potężny upał w Hiszpanii, Portugalii i na południu Francji, 12 lipca 2022

Fala upałów w Hiszpanii, mapa temperatury 12 lipca 2022

W najbliższych dniach ekstremalny upał z temperaturami maksymalnymi miejscami do około 40-47 st. C. pojawi się na Półwyspie Iberyjskim, a później to gorące zwrotnikowe powietrze zacznie się przesuwać na północ i północny wschód w głąb Europy.

Wstępnie prognozowany silny upał we Francji, Belgii i we Włoszech, 13 lipca 2022

Potężna fala upałów wróci do Europy, temperatura do 40-47 st. C. Upał w drugiej połowie lipca 2022 wróci do Polski

Gorące powietrze do Europy skieruje niż, jaki pojawi się w rejonie północno zachodniego wybrzeża Afryki. Następnie to zaciągnięte powietrze znajdzie się ponownie w obszarze wyżowym przesuwającym się w głąb kontynentu. Będziemy mieć zatem możliwą ponowną kopułę ciepła, która sprzyja wzrostowi temperatury w czasie osiadania wyżu i silnej operacji słonecznej.

Prognozowany upał na Bałkanach i we Włoszech oraz na południowym wschodzie Francji, 17 lipca 2022

Upał uderzy w Europę, temperatura wzrośnie do 40-47 stopni. Prognoza temperatury, Włochy, 17 lipca 2022

Upał wróci do Polski

Termin powrotu upału do Polski jeszcze nie jest stabilny, ale wstępnie możemy wskazać, że jest na to szansa około 17 lipca (+/- 2 dni). Gorące powietrze najpierw obejmie zachodnie dzielnice kraju, a później przesunie się w głąb, w tym na południe.

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 17 lipca 2022

Upał i fala upałów wróci do Polski, prognoza temperatury 17 lipca 2022

Sytuacja jest nadal rozwojowa, bo zasięg, okres trwania upałów oraz prognoza maksymalnych temperatur w Polsce ulega ciągle korektom, ale nie zmienia to faktu, że upał z pewnością w drugiej połowie lipca wróci do naszego kraju. Urlopowicze muszą się więc uzbroić jeszcze w cierpliwość, bo zanim ponownie będziemy się zmagać z letnim żarem, to wcześniej zaznaczy się ochłodzenie szczególnie odczuwalne w niedzielę 10.07, gdy temperatura w Polsce, będzie mieć problem z osiągnięciem i przekroczeniem 20 st. C. na znacznym obszarze kraju. Prognozy możliwego upału śledzimy, będziemy informować o postępach i najnowszych wyliczeniach numerycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!