| |
Zagrożenie!
Potężna fala upałów na wschodzie. Temperatura zbliża się do 50 stopni. Kiedy upał w Polsce?

Potężna fala upałów na wschodzie. Temperatura zbliża się do 50 stopni. Kiedy upał w Polsce?

Silna i potężna fala upałów rozszerza zasięg z temperaturami zaczynającymi obecnie na Ziemi osiągać lub zbliżać się do wartości 48-50 st. C. Piekielny żar dociera aktualnie z Pakistanu nad kraje Bliskiego Wschodu, gdzie w czerwcu z pewnością upał może osiągnąć lub przekroczyć próg temperatury nie do życia, czyli 50 st. C. Z kolei w Polsce nadal pierwszego upału, a tym bardziej fali upałów nie ma i wiele wskazuje na to, że pojawi się w tym roku wyjątkowo późno.

Potężna fala upałów na Bliskim Wschodzie. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa, 2 czerwca 2023

Potężna fala upałów na Bliskim Wschodzie, temperatura osiąga blisko 50 st. C., kiedy upał w Polsce w czerwcu 2023

Trudno to sobie wyobrazić, ale na Bliskim Wschodzie temperatura nawet na wysokości 1,5 km n.p.m. miejscami osiąga bądź przekracza 30 st. C. Przy gruncie i na wysokości 2m mamy już dosłowny piekielny upał. Wśród najcieplejszych krajów w ostatnich dniach jest Pakistan, Kuwejt, Iran, Mali i Senegal. Temperatury w klatkach meteorologicznych osiągają do blisko 45-50 st. C., a przy gruncie znacznie powyżej 50 st. C. Takie warunki są skrajne i wyjątkowo niekorzystne do życia i szybko nie ustąpią.

Najwyższe temperatury na Ziemi zanotowane 29 maja 2023. Dane: Ogimet

Piekielny upał na Bliskim Wschodzie temperatura zbliża się do 50 st. C. przełom maja i czerwca 2023, kiedy upał w Polsce

W ostatnich dniach najbardziej upalnym miejscem na naszej planecie było miasto Jacobabad w Pakistanie, gdzie temperatura w cieniu osiągnęła aż 49 st. C. To region, gdzie dosłownie coraz trudniej żyć i jest w prognozach na liście powszechnej migracji ze względów klimatycznych w tym wieku.

Prognozowany potężny upał między północno wschodnią Afryką po Bliski Wschód, 2 czerwca 2023

Potężna fala upałów sięga 50 st. C., kiedy upałów pojawi się w Polsce, prognoza temperatury 2 czerwca 2023

Piekielna fala upałów rozciągają się przez pas północnej Afryki, od Senegalu przez Mali, Sudan, częściowo Egipt, zwłaszcza na południu tego kraju po Bliski Wschód nadal będzie występować i szybko nie odpuści. Bardzo realne jest osiągnięcie lub przekroczenie w czerwcu miejscami wartości nawet 50 st. C. W prognozach na początku miesiąca widnieją wartości sięgające 48 st. C., ale to się może zmienić w kolejnych dniach.

Prognozowany potężny upał między Afryką i Bliskim Wschodem, 3 czerwca 2023

Potężna fala upałów w Kuwejcie i na Bliskim Wschodzie, temperatura zbliża się do 50 st. C., prognoza 3 czerwca 2023

Z kolei w Polsce obecnie nie mamy większego powodu do narzekań na temperatury w ciągu dnia, bo przeważnie w wielu regionach notujemy 20 st. C. lub więcej, a w prognozach okresami pojawia się również miejscami próg gorących dni, czyli z temperaturą co najmniej 25 st. C. Narzekamy jednak na powszechny brak opadów i noce z jeszcze wracającymi lokalnymi niewielkimi przygruntowymi przymrozkami, ale na szczęście nielicznymi. Do tej pory w Polsce w 2023 roku jeszcze nie zanotowaliśmy pierwszego upału, choć było już dość blisko w Szczecinie, gdzie zmierzono oficjalnie na stacji meteorologicznej 27 st. C. i to obecnie jest najwyższa temperatura od początku tego roku w naszym kraju.

Miejscami gorący dzień w Polsce. Prognozowana temperatura, 1 czerwca 2023

Kiedy fala upałów w Polsce, prognoza temperatury 3 czerwca 2023

W zeszłym roku pierwszy upał w Polsce, czyli temperaturę co najmniej 30 st. C. zanotowano 9 czerwca na Lubelszczyźnie na stacji IMGW w Puławach oraz w miejscowości Cicibór. Był to wtedy najpóźniejszy upał w naszym kraju od 12 lat. Najwcześniejszy w historii upał miał miejsce pod koniec kwietnia 2012 roku. Aktualnie w prognozach nadal nie widać pewnej pierwszej fali upałów. Wygląda więc na to, że na upał przyjdzie nam jeszcze poczekać i prawdopodobnie pojawi się później niż w zeszłym roku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Łukasz

Patrzyłem przed chwilą na temperatury w Pakistanie i wynoszą od 18°C do 38°C więc gdzie wy macie prawie 50°C?

30 maj 2023 - 16:32
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Między 20-29 maja temperatury w Pakistanie osiągały 40-49 st. C., dlatego w treści podajemy - "Piekielny żar dociera aktualnie z Pakistanu nad kraje Bliskiego Wschodu" Obecnie w tym kraju temperatury osiągają maks. 40 st. C. , a główna fala upału będzie właśnie na Bliskim Wschodzie, gdzie przykładem jest Kuwejt.

30 maj 2023 - 16:58
Odpowiedz