| |
Zagrożenie!
Potężna bomba wodna na południu. Gwałtowna powódź zalewa samochody, drogi, pola i mosty. Ludzie mają już dość

Potężna bomba wodna na południu. Gwałtowna powódź zalewa samochody, drogi, pola i mosty. Ludzie mają już dość

Sezon na ekstremalnie silne burze na południu Europy nadal trwa. Wolno przemieszczające się komórki burzowe, a miejscami wręcz stacjonarne bardzo niepokoją ludzi, bo często przynoszą powodzie błyskawiczne. Kolejnym przykładem jest ciężko doświadczony przez powódź błyskawiczną region Emilia-Romania we Włoszech i Marche, gdzie w ciągu minionej doby potrafiło spaść 60-80 litrów wody na m2 ziemi. Doszło do licznych zalań i podtopień. Miejscowi mówią o dosłownej bombie wodnej, która zalała drogi, samochody, pola i małe mosty.

Potężna powódź błyskawiczne we Włoszech w rejonie miejscowości Petriolo w regionie Marche, 10 czerwca 2023. Foto: FB Simone Zucconi

Potężna bomba wodna we Włoszech, zalane drogi, mosty, pola i samochody, burze przynoszą powodzie błyskawiczne w Emilia-Romania i Marche, czerwiec 2023

Wyjątkowo trudna sytuacja panuje w regionie Emilia-Romania, gdzie burze w ostatnich tygodniach dość często przynoszą powodzie błyskawiczne. Ludzie mają dosłownie już dość i za każdym razem z niepokojem spoglądają w niebo. W minionym maju na dużą skalę wystąpiła powódź dwukrotnie, ale jak się okazuje w mniejszej skali ulewy doświadczają mieszkańców tego regionu również w czerwcu. Minionej doby skutki ulewnych deszczy były odczuwalne w rejonie miejscowości Forli, Faenza, Portico e San Benedetto, a także w innych regionach Włoch w tym w Erchie, Crispiano i Petriolo.

Burze zanotowane minionej doby do godziny 11:30 11 czerwca 2023 między rejonem Polski i Włoch

Bomba wodna i powódź błyskawiczna we Włoszech, zalane drogi, samochody, mosty i uprawy, czerwiec 2023

O dosłownej bombie wodnej mówi się w miejscowości Erchie we Włoszech, gdzie woda zalała drogi, a także rejon sanktuarium poświęconej świętej Łucji.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w rejonie Faenza. Spadło blisko 80 mm wody, 10 czerwca 2023

Powodzie błyskawiczne były ponownie konsekwencją bardzo uwodnionych i wolno przemieszczających się komórek burzowych. Miejscami burze były niemal stacjonarne nad daną miejscowością, gdyż ze względu na słaby przepływ powietrza nie mogły się szybko przemieszczać i dosłownie padało do całkowitego zrzucenia deszczu z chmury burzowej. Włosi o takich gwałtownych ulewach mówią właśnie bomba wodna.

Skutki powodzi błyskawicznej w regionie Marche we Włoszech, 10 czerwca 2023

Z kolei w Polsce w najbliższych 2-3 dniach za sprawą adwekcji chłodniejszego powietrza odetchniemy od gwałtownych zjawisk burzowych, ale nadal zupełnie inaczej będzie w południowym pasie Europy, od Hiszpanii przez Włochy po Bałkany, gdzie nadal utrzyma się ryzyko miejscami występowania burz z ulewami i gradobiciami. W skrajnych przypadkach ponownie będzie występować ryzyko powodzi błyskawicznych.

Wstępna prognoza sumy opadów między pograniczem Hiszpanii i Francji przez Włochy po Bałkany do 20 czerwca 2023

Gwałtowne burze i ulewy w Europie, powódź błyskawiczna ponownie we Włoszech, czerwiec 2023

W kolejnych dniach czerwca wzrośnie ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych w południowej Europie, zwłaszcza w krajach na Bałkanach. Prognozy wskazują, że może spaść nawet 100-260 litrów wody na m2 ziemi. Mając w planach przejazd przez Bałkany na wakacje do Grecji, czy Bułgarii miejcie na uwadze możliwość trafienia na gwałtowną burzę z ulewą.

Skutki powodzi błyskawicznej we Włoszech w miejscowości Crispiano, gdzie spadło ponad 70 litrów wody na m2 ziemi w ponad godzinę, 10 czerwca 2023

Najbliższej doby główne ryzyko burz wystąpi na zachodzie i południu Europy, od Wielkiej Brytanii przez Francję po Hiszpanię, Włochy i Bałkany, w tym Turcję. Burzom z ulewami lokalnie będą także towarzyszyć gradobicia.

Prognoza burz dla Europy 12-13 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 12 czerwca 2023

Kolejnej doby z 12-13 czerwca ryzyko burz utrzyma się na podobnym obszarze Europy, przy czym największe prawdopodobieństwo gradobić obejmie szczególnie Hiszpanię. Ponownie nietypowo gradobicia wystąpią także w Algierii, gdzie w ostatnich dniach jest ich nadzwyczaj dużo. Nasz kraj w tym okresie będzie wolny od burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

„Nasz kraj w tym okresie będzie wolny od burz.” I od wody. Nie tylko tej deszczowej. Hiszpanie i Włosi podziękują później. Polaki za chwilę nie będą mogli się myć. No, ale przecież właśnie za taką pogodą tęsknili, na taką pogodę głosowali…

11 czerwiec 2023 - 15:09
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Niech Nam dadzą te opady jak nie potrzebują już. U Nas susza a tam mają piękne zjawiska. Ja jestem wychowany do takiej natury. My potrzebujemy takiej pogódki jak oni tam na południu. Wczoraj patrzyłem na moje uprawy i niektóre kłosy kruszą się na drobny mach i nic już nie będzie.

11 czerwiec 2023 - 15:27
Odpowiedz
Marcin

Aż strach pomyśleć co będzie dalej gdy będzie taka susza w Polsce w miom pięknym kraju

12 czerwiec 2023 - 12:43
Odpowiedz