| |
Zagrożenie!
Od dziś 03.10 rolnicy mający straty z powodu suszy, mogą składać wnioski o pomoc

Od dziś 03.10 rolnicy mający straty z powodu suszy, mogą składać wnioski o pomoc

Susza w ostatnich latach, niemal co roku przynosiła straty w rolnictwie. Każdy z nas odczuwa to w ciągu roku, gdyż ceny żywności okresowo znacznie wzrastały. Rolnicy, którzy w tym roku doznali strat w wyniku suszy, mogą od dziś 03.10 składać wnioski o pomoc publiczną do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Susza wnioski o pomoc dla rolników

Rząd w pierwszej transzy przeznaczy na wsparcie 500 mln złotych. Kwota pomocowa, będzie znacznie większa, bowiem w tym sezonie niedoborem opadów objętych było niemal 4 miliony hektarów upraw. Wysokość pomocy dla poszczególnych gospodarstw, będzie uzależniona od poniesionych strat w uprawach. Ich skalę szacują komisje terenowe a na koniec swoich prac przygotowują raporty.

-"Straty w wysokości 70 procent i więcej będziemy amortyzować kwotą 1000 złotych do hektara. W przypadku strat w przedziale 30-69 procent będzie to 500 złotych do hektara. Inaczej sprawa ma się w przypadku prowadzenia hodowli na trwałych użytkach zielonych. Tutaj proponowane stawki to 500 i 250 złotych. Wysokość uzależniona jest od posiadanych zwierząt na jednostkę przeliczeniową"- poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

-"Poza skalą zniszczeń w uprawach, na wysokość pomocy wpływ będzie miało również wymagane ubezpieczenie części upraw"- dodał minister. Pełna pomoc publiczna w wymienionych stawkach dotyczy rolników, którzy ubezpieczyli co najmniej połowę użytków w swoich gospodarstwach, od dowolnego ryzyka pogodowego. Mowa nie tylko o suszy, ale również o gradobiciach, przymrozkach, podtopieniach i ulewnych deszczach.

Wnioski o pomoc suszową można składać w najbliższych oddziałach terenowych ARiMR. Nabór dokumentów potrwa do końca miesiąca. Według dotychczas wysłanych do resortu rolnictwa raportów z komisji terenowych, suszę rolniczą stwierdzono w 215 tysiącach gospodarstw. Szacunki nie są ostateczne.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!