| |
Zagrożenie!
W Polsce oddawane są do użytku nowe elektrownie węglowe. Proces ten będzie kontynuowany

W Polsce oddawane są do użytku nowe elektrownie węglowe. Proces ten będzie kontynuowany

Plan UE zakłada znaczną redukcję emisji CO2 z jednoczesnym przechodzeniem na odnawialne źródła energii, ale spoglądając na działania polskiego rządu, można odnieść wrażenie, że plan ten nas nie dotyczy, a przecież jesteśmy częścią europejskiego, gospodarczo - politycznego związku.

Niepokoi dzisiejsza 03.10 wypowiedź ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który na antenie TVP Info zapowiedział, że „w Polsce stale oddawane są do użytku nowe elektrownie węglowe”. Jednocześnie dodał, że „proces ten będzie kontynuowany”.

Elektrownia węglowa w Bełchatowie

Elektrownia Bełchatów Polska stawia na elektrownie węglowe

Minister przekonywał, że ogólnoświatowa polityka klimatyczna nie wpływa na proces otwierania i zamykania kopalni. -"W Kozienicach nowoczesna, z bardzo małą emisją elektrownia węglowa, bardzo duża - tysiąc megawatów. W Opolu będziemy oddawać w przyszłym tygodniu następny blok, czyli drugie tysiąc megawatów, trzeci tysiąc megawatów w Jaworznie. W Opolu czwarte tysiąc megawatów, a więc każda z tych elektrowni to jest 2 miliony ton węgla rocznie”.

Nowe bloki elektrowni, to efekt porozumienia Polski z Komisją Europejską. W jego ramach założono, od 2021, do 2025 roku wycofanie najstarszych elektrowni węglowych. Na ich miejsce pojawią się nowe, aby pokryć nasze zwiększone zużycie energii elektrycznej.

Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że do roku 2040 Polska nie odejdzie od węgla. "Zakładamy, że to będzie się do roku 2050 zmniejszało do poziomu 40-50 procent”- dodał minister. W tym czasie zostanie podtrzymany plan inwestycyjny na kierunek energetyki jądrowej, ponadto powstaną bloki gazowe. Będzie również kontynuowany bardzo duży front budowy energetyki odnawialnej.

Krótko mówiąc - Polska w kolejnych latach nadal będzie stawiać na elektrownie węglowe, ale jednocześnie powstaną nowocześniejsze, mniej emisyjne bloki. Stopniowo ma być również zwiększany udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym oraz podtrzymane dążenie do powstania elektrowni jądrowej. Plany redukcji emisji gazów cieplarnianych nie są jednak na poziomie zadowalającym.

Na poniższej mapie można porównać emisję CO2 przeliczoną na jednego mieszkańca w poszczególnych krajach. Zobacz, jak wypadają Polacy na tle innych narodów


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!