| |
Zagrożenie!
Północny biegun magnetyczny coraz szybciej przesuwa się w kierunku Syberii

Północny biegun magnetyczny coraz szybciej przesuwa się w kierunku Syberii

Naukowcy z NOAA NCEI/CIRES co 5 lat wydają aktualizację prognozy dotyczącej położenia Północnego Bieguna Magnetycznego Ziemi (nie mylić z geograficznym Biegunem Północnym). Najnowsze dane wskazują, że biegun coraz szybciej z kanadyjskiej Arktyki przesuwa się w kierunku Syberii.

Sytuacja ta zmusiła służby do zaktualizowania modelu World Magnetic Model (WMM) w połowie cyklu. Poprzednia aktualizacja została wydana w 2015 roku, a kolejna zostanie opublikowana pod koniec 2019 roku. Mimo to, z powodu nieplanowanych zmian w regionie Arktyki naukowcy wydali tymczasowy nowy model, aby dokładniej odwzorować zmianę pola magnetycznego między 2015 rokiem, a początkiem br.

Biegun Północny Ziemi

Aktualna niecałkowita aktualizacja do przyszłorocznego oficjalnego wydania WMM2020, zapewni bezpieczną nawigację dla zastosowań wojskowych, komercyjnych linii lotniczych, operacji poszukiwawczo-ratowniczych i innych działających na całym biegunie północnym.

Przypomnijmy, wojsko używa modelu WMM do m.in. nawigacji podwodnej i lotniczej. Inne organizacje rządowe, takie jak NASA, Federalna Administracja Lotnictwa, US Forest Service i wiele innych używają tej technologii do pomiarów i mapowania oraz śledzenia satelitarnego niezbędnego do zarządzania ruchem lotniczym. Również firmy produkujące smartfony i elektronikę użytkową polegają na WMM, aby zapewnić konsumentom dokładne aplikacje, mapy i usługi GPS.

Najbardziej widocznym przykładem zastosowania są pasy startowe na lotniskach, których pozycja musi być aktualizowana, aby dopasować zmiany w ziemskim polu magnetycznym.

Z danych wynika, że położenie Bieguna Północnego z powodu zmian w ziemskim polu magnetycznym, w ciągu ostatnich 22 lat zmieniło pozycję o 2.5 stopnia.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!