| |
Zagrożenie!
Poleje się żar z nieba. Kolejna fala upałów dotrze do Polski. Wiemy, kiedy i gdzie pojawi się upał

Poleje się żar z nieba. Kolejna fala upałów dotrze do Polski. Wiemy, kiedy i gdzie pojawi się upał

Tegoroczne lato już kilkukrotnie przynosiło upał, miejscami rekordowy. Najnowsze prognozy temperatury potwierdzają, że nowa fala upałów dotrze do Polski w pierwszej dekadzie sierpnia. Przez co najmniej 3 dni temperatury w różnych regionach kraju, będą osiągać lub przekraczać 30 st. C. Miejscami upał może maksymalnie wynieść około 34-37 st. C. To będzie pierwsza fala upałów w sierpniu, ale raczej nie ostatnia. Sprawdźmy, kiedy i gdzie pojawi się upał w Polsce.

Fala upałów wróci do Polski. Prognozowana maksymalna temperatura w Europie, jaka może wystąpić między 29 lipca i 7 sierpnia 2022

Żar poleje się z nieba, fala upałów wróci do Polski w sierpniu 2022

Powyższa prognoza amerykańskiego modelu GFS może być miejscami zaniżona o kilka st. C. W najbliższych dniach ponownie upalnie będzie szczególnie na południu Portugalii i Hiszpanii, we Francji, Niemczech, Włoszech i na Bałkanach. Po ulewach z upływem pierwszej dekady sierpnia upał wróci również do Polski wraz z ponownym dostaniem się naszego kraju w zasięg klina wyżowego. Najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają nasze wcześniejsze prognozy. Upał wróci do Polski już w przyszłym tygodniu.

Kolejna fala upałów w prognozach. Przewidywana temperatura w Polsce, 3 sierpnia 2022

Kiedy upał wróci do Polski, czy będzie żar i fala upałów w sierpniu 2022

Około 3 sierpnia temperatury oscylujące w pobliżu 30 st. C. lub powyżej tej wartości ponownie zanotujemy na zachodzie kraju. W kolejnym dniu upał przesunie się w głąb Polski na wschód i południe, a nawet jest szansa, że obejmie również częściowo dzielnice północne.

Aktualnie prognozowany żar i upał w Polsce, 4 sierpnia 2022

Fala upałów wróci do Polski w sierpniu 2022, kiedy będzie upał, najnowsza mapa temperatury

W nowym tygodniu szczególnie gorąco i upalnie zapowiada się najbliższy czwartek 04.08. Wtedy część Polski, będzie należeć do najcieplejszego regionu w Europie.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 4 sierpnia 2022

Piekielny żar i fala upałów znowu pojawi się w Polsce, prognoza temperatury i anomalii 4 sierpnia 2022

Upał prawdodpobnie będzie możliwy również 5 sierpnia, aczkolwiek niewykluczone są korekty, jeśli spychający front atmosferyczny z zachodu wkroczy wcześniej.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 5 sierpnia 2022

Żar i upał w prognozach, będzie fala upałów w Polsce, aktualna prognoza temperatury 4-5 sierpnia 2022

Trend prognozy przewidującej powrót upału do Polski jest również widoczny na długoterminowych wiązkach prognostycznych. W przypadku potwierdzania przez oba wiodące modele, prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest znaczne. Poniżej prezentujemy przykładową prognozę temperatury i opadów dla Krakowa.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów w Krakowie do 14 sierpnia 2022

Kiedy upał wróci do Polski, prognoza temperatury dla Krakowa, od 29 lipca, do 15 sierpnia 2022

Dane modelu GFS jednoznacznie potwierdzają zwiększone prawdopodobieństwo opadów w stolicy Małopolski między 30-31 lipca oraz ponowny upał szczególnie około 3-4-5 sierpnia.

Prognozowany zakres temperatury i opadów w Krakowie do 14 sierpnia. Model ECMWF

Kiedy i gdzie wróci upał do Polski, prognoza długoterminowa do 14 sierpnia 2022

Europejski model ECMWF również przewiduje możliwe ulewy pod koniec lipca oraz pojawienie się upału około 4-5 sierpnia (+/-1 dzień). Prognoza powrotu upału w Polsce, co najmniej na 1-3 dni w zależności od regionu, wydaje się więc dość pewna. W prognozach codziennych, będziemy informować o szczegółach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
M

Ja chyba żyje w alternatywnej rzeczywistości. Wszędzie mówi się o tropikalnych upalach, a dla mnie to prawie codziennie deszcze, chłodno. W połowie lipca rano temperatura spadła do 5 stopni.

31 lipiec 2022 - 13:27
Odpowiedz
Monia

Te wysokie temperatury przeszkadzają mi tylko jak muszę gdzieś wyjść. Z racji, że pracuję w domu to w nim spędzam większą część dnia. I na szczęście dzięki roletom i wentylatorowi jakoś daję radę :) A wieczorem jak wychodzę na spacer, to jest już trochę lepsze powietrze :)

18 sierpień 2022 - 19:16
Odpowiedz