Zostało wydane ostrzeżenie 1 stopnia przed burzami. Sprawdź zakładkę Prognoza burz

| Szukaj |
Zagrożenie!

Rozpoczął się sezon na polarne chmury stratosferyczne - obłoki perłowe (zdjęcia)

Co roku na półkuli północnej (najczęściej pomiędzy 50° i 70° szerokości geograficznej), głównie między czerwcem a sierpniem trwa sezon na obserwacje bardzo wysokich obłoków srebrzystych. Chmury mezosferyczne NLC najczęściej można dostrzec przy dobrej pogodzie, gdy Słońce znajduje się kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu.

Obłoki srebrzyste widoczne z Poznania

Obłoki srebrzyste Polska

Z kolei w sezonie zimowym na naszą uwagę zasługują polarne chmury stratosferyczne (PSCs) nazywane również obłokami perłowymi. Występują one najczęściej w dolnej stratosferze na wysokości około 15-25 km (zdarzają się nawet na wysokości 50 km).

Obłoki perłowe 1

Aby mogły powstać, temperatura na tej wysokości przy znikomej wilgotności musi spaść do -78/-85 st. C. Chmury składają się z kryształków lodu oraz z kwasu azotowego i siarkowego.

Obłoki perłowe 2

Przy niższym zakresie temperatury zbudowane są wyłącznie z kryształków lodu. Wszystkie te właściwości w połączeniu z odbitymi promieniami słonecznymi dają efekt silnej iryzacji, dlatego zjawisko wygląda oszałamiająco.

Obłoki perłowe 3

Polarne chmury stratosferyczne najczęściej można oglądać przed lub po zachodzie Słońca w Islandii, Skandynawii, Kanadzie oraz na północy Rosji.

Obłoki perłowe 4

Obłoki perłowe były widywane również na niższych szerokościach geograficznych w Wielkiej Brytanii. Przy odrobinie szczęścia, kto wie, może w Polsce również zobaczymy.

Obłoki perłowe 5

Jedne z najnowszych zdjęć chmur stratosferycznych pochodzą z wczoraj 20.12. Zostały one sfotografowane w Norwegii i Szwecji.

Zdjęcia: Oliver Wright Fredrik Broms

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz