Satelita ujawnił pokrywę śnieżną w Polsce. Wejdzie odwilż, mroźna i śnieżna zima wróci w kolejnych dniach lutego
Kolejny raz w tym sezonie zimowym w Polsce, tuż przed wkroczeniem odwilży, szczególnie do południowej połowy kraju, niemal na całym obszarze zalega pokrywa śnieżna. Dzisiejszy dzień 1 lutego 2021 był przeważnie pogodny, dlatego na zdjęciu satelitarnym w dużej rozdzielczości możemy zobaczyć aktualny zasięg występowania śniegu w Polsce, tylko miejscami na południowym wschodzie zalegało niskie zachmurzenia warstwowe, ale i tam jest biało. Najwięcej śniegu notujemy na wschodzie kraju oraz w górach. Na Kasprowym Wierchu oraz w Dolinie Pięciu Stawów zalega 130 cm, a na Śnieżce 96 cm. Po śnieżycy we wschodnich województwach, aktualnie grubość pokrywy śniegu w Białymstoku wynosi 40 cm, w Suwałkach 31 cm, Lublinie i Zamościu 26 cm, Radzyniu Podlaskim i Strzyżowie 20 cm, Rzeszowie 18 cm, Jaśle 15 cm i Komańczy 20 cm.
Pokrywa śnieżna w Polsce widoczna z satelity NASA, 1 lutego 2021
Od jutra 2 lutego 2021 wkroczy odwilż, ale północna Polska, będzie się bronić przed dodatnią temperaturą. W kolejnych dniach kraj będzie podzielony na chłodniejszą północ i cieplejsze południe, jednak w następnym tygodniu (niewykluczone, że wcześniej) całodobowy mróz sięgnie ponownie całego kraju.
Zasięg występowania pokrywy śnieżnej w Polsce i Europie w sezonie zimowym 2021. Dane: CBK PAN
Mimo spodziewanej odwilży, zwłaszcza w południowej połowie kraju, opady śniegu nadal będą się pojawiać w czasie przejścia frontu atmosferycznego w chłodniejszym sektorze powietrza.
Wstępnie prognozowana suma opadów śniegu w Polsce, do 5 lutego 2021. Model ECMWF
Wstępnie prognozowana suma opadów śniegu w Polsce, do 10 lutego 2021. Model ECMWF
Dla porównania prognozowana suma opadów śniegu według modelu GFS. Widać różnicę, zwłaszcza na południowym wschodzie, ale to tylko przesuniecie czasowe. Nie zmienia to faktu, że w dalszej perspektywie do całego kraju ponownie wróci prawdziwa zima z opadami śniegu i mrozem.
Wstępnie prognozowana suma opadów śniegu w Polsce, do 10 lutego 2021. Model GFS
O wszystkich zjawiskach będziemy informować na bieżąco.
DobraPogoda24