| |
Zagrożenie!
Zasięg pokrywy śnieżnej jak od linijki. W nocy 22/23.02 w całym kraju chwyci mróz

Zasięg pokrywy śnieżnej jak od linijki. W nocy 22/23.02 w całym kraju chwyci mróz

Minionej nocy 21/22.02 przez Polskę przeszedł chłodny front atmosferyczny, który przyniósł opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i miejscami śnieg. Dzisiejsze 22.02 zdjęcia satelitarne w świetle dziennym ujawniły zasięg powstałej pokrywy śnieżnej. Wygląda ona nietuzinkowo, gdyż można odnieść wrażenie, jakby jej granica została narysowana za pomocą linijki.

Zasięg pokrywy śnieżnej w Polsce luty 2019

Zabielone krajobrazy rozciągają się od Ukrainy i Podkarpacia przez Lubelszczyznę, Mazowsze po środkowe wybrzeże. Zdjęcie satelitarne NASA w dużej rozdzielczości zobaczysz pod tym linkiem

Zasięg pokrywy śnieżnej w Polsce zdjęcie satelitarne

Za frontem z północy napływa chłodna masa powietrza bezpośrednio z Arktyki. Najbliższej nocy 22/23.02 znajdziemy się w zasięgu wyżu, dlatego przy dość suchym powietrzu nie zabraknie utrzymujących się rozpogodzeń sprzyjających spadkom temperatury. W całej Polsce spodziewamy się mrozu, od -10/-6 st. C. na przeważającym obszarze kraju (mniejszy mróz nad morzem), do -11/-16 st. C. miejscami na południu, zwłaszcza w rejonach podgórskich (lokalnie w kotlinach na Podhalu możliwy większy spadek temperatury).

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza, 22 lutego 2019 roku

Trajektoria wsteczna masy powietrza Polska

Trzeba przyznać, że spodziewane temperatury minimalne przy napływającym powietrzu z tej części globu o tej porze roku nie robią wrażenia. W poprzednich dekadach zapewne w takiej sytuacji barycznej moglibyśmy liczyć na spadki temperatur co najmniej do -20/-15 st. C. na nizinach.

Kolejnej nocy 23/24.02 na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 0 st. C., jednak od niedzieli 24.02 po tym krótkim ochłodzeniu, zaczniemy systematycznie notować coraz wyższe wartości.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!