| |
Zagrożenie!
Śnieżyca zbliża się do Polski. Niż genueński przyniesie 10-50 cm śniegu! Sprawdź, gdzie w kwietniu wróci zima

Śnieżyca zbliża się do Polski. Niż genueński przyniesie 10-50 cm śniegu! Sprawdź, gdzie w kwietniu wróci zima

Niestety, mimo trwającej wiosny, czeka nas silny atak zimy na południu Polski, szczególnie dotkliwy w Małopolsce, na południu Górnego Śląska oraz na Podkarpaciu i miejscami na Lubelszczyźnie. To właśnie w tych regionach opady mokrego śniegu będą największe, a wcześniej dziś 13.04 popada deszcz i deszczu ze śniegiem. Załamanie pogody przyniesie niż genueński, bardzo zasobny w wilgoć. Jego centrum znajduje się nad Rumunią, w kolejnych dniach przemieści się nad Ukrainę. W tym czasie strefa frontowa z nim związana będzie przynosić w Polsce opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na południu atak zimy, szczególnie dotkliwy 14 kwietnia 2021, aczkolwiek opady śniegu pojawią się miejscami już dziś w ciągu dnia, zwłaszcza w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie, a wieczorem i w nocy 13/14.04 również na Podkarpaciu. Mimo, że od ataku zimy dzieli nas już tylko kilkanaście godzin, to nadal są rozbieżności pod względem przyrostu pokrywy śnieżnej w poszczególnych regionach południowo wschodniej Polski.

Śnieżyca i atak zimy zbliża się do południowej Polski. Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej 14 kwietnia 2021. Model ECMWF

Śnieżyca, atak zimy na południu Polski, niż genueński, prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej 14-15 kwietnia 2021

Uśredniając średnią z poszczególnych modeli numerycznych można przyjąć, że na obszarze od Lubelszczyzny po Małopolskę, Podkarpacie i południowy Śląsk spadnie miejscami nawet 10-50 cm śniegu, najwięcej na południu w rejonach podgórskich.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, 14 kwietnia 2021. Model ARPEGE

Śnieżyca i powrót zimy w Polsce, prognoza opadów śniegu 14-15 kwietnia 2021

Sytuacja jest dynamiczna i trudna do oszacowania. Pewne jest, że zima powróci i pojawią się trudne warunki na drogach, im dalej na południe, tym sytuacja będzie coraz gorsza. Z uwagi na to, że będą to opady mokrego ciężkiego śniegu, to należy się również spodziewać przerw w dostawie energii elektrycznej.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, 14 kwietnia 2021. Model ICON

Zima wraca do Polski, atak śnieżyca w kwietniu, prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej 14-15 kwietnia 2021

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 11:00, 14 kwietnia 2021

Śnieżyca i zima w Polsce, atak zimy, prognoza opadów śniegu 14 kwietnia 2021

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 15 kwietnia 2021. Model GFS

Atak zimy w Polsce, śnieżyce przyniesie niż genueński, prognoza opadów śniegu w Polsce 14-15 kwietnia 2021

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, do 15 kwietnia 2021. Model ECMWF

Pogoda, ile śniegu spadnie w Polsce, prognoza opadów 14-15 kwietnia 2021

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, do 16 kwietnia 2021. Model Arpege

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 14-15 kwietnia 2021, wraca zima

Jak widać, występują nadal spore rozbieżności w prognozie możliwej pokrywy śnieżnej. Wszystkie prognozy wskazują jednak, że najwięcej śniegu spadnie na południu Małopolski, Śląska i Podkarpacia. To właśnie na tym obszarze kraju, kwietniowy atak zimy będzie najsilniejszy. Zalecamy śledzenie przemieszczania opadów na radarze meteorologicznym. Dzięki temu będziecie wiedzieć, gdzie faktycznie znajduje się strefa opadów, w jakim kierunku się przemieszcza, a także z jakim natężeniem pada.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!