| |
Zagrożenie!
Zgniły wyż nad Polską. Wyjątkiem rejony podgórskie. Wyż ustąpi w drugiej połowie tygodnia

Zgniły wyż nad Polską. Wyjątkiem rejony podgórskie. Wyż ustąpi w drugiej połowie tygodnia

Pogoda. Zgniły wyż, to jeden z tych okresów pogodowych w Polsce, który szczególnie nie przypada wielu osobom do gustu. Często pojawia się w okresie jesiennym, zwłaszcza w listopadzie. Pod cienką warstwą chmur warstwowych utrzymujących się pod inwersją osiadania w wilgotnym powietrzu, utrzymują się chmury odcinające nas od słońca. Chmury te mają problem, aby się porozrywać i zanikać ze względu na dużą zawartość wilgoci, obszar podinwersyjny i słaby przepływ powietrza. Dominują chmury stratus i stratocumulus.

Zgniły wyż nad Polską i nieliczne pogodne regiony, 15 listopada 2021. Foto: NASA

Zgniły wyż nad Polską, listopad 2021. Kiedy zachmurzenie ustąpi i będzie słońce

Zdjęcie satelitarne Polski ujawnia, że niemal cały kraj znajduje się pod chmurami warstwowymi. Świadczy to o występowaniu inwersji termicznej w pionowym profilu atmosfery, zwłaszcza w dolnym poziomie troposfery. Przykładowo, w Zakopanem o godzinie 12:00 notowano na stacji IMGW 6 st. C., a na znacznie wyżej położonym Kasprowym Wierchu było 8,1 st. C. Cienkie chmury warstwowe nadal utrzymują się w obszarze podinwersyjnym w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, którego centrum obecnie znajduje się w rejonie pogranicza Białorusi i Rosji.

Pochmurno w Polsce, zgniły wyż listopad 2021. Kiedy zachmurzenie ustąpi

W takich warunkach atmosferycznych dochodzi do nagromadzenia wilgoci. Zgniły wyż potrafi się utrzymywać nie tylko przez kilka godzin, ale również przez co najmniej kilka dni. Plusem są temperatury w nocy, gdyż zachmurzenie warstwowe ogranicza spadek temperatur i występowanie przymrozków. W rejonie zalegania chmur zgniłego wyżu mogą lokalnie występować słabe opady mżawki lub deszczu, a także mgły i zamglenia. Chmury zgniłego wyżu czasami ulegają rozerwaniu. Przewidzenie tych obszarów, to nadal jeden z najtrudniejszych elementów pogodowej układanki. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku temperatur, gdyż często temperatury mogą być znacznie wyższe lub niższe od prognoz. Na poniższym zdjęciu satelitarnym widać, że niespodziewanie lokalne rozpogodzenie pojawiło się w województwie świętokrzyskim.

Zgniły wyż nad Polską. Zachmurzenie o godzinie 13:00, 15 listopada 2021

Zgniły wyż nad Polską, dlaczego utrzymuje się zachmurzenie stratus

W czasie zgniłego wyżu warto wybrać się w góry, gdyż często szczyty znajdują się ponad poziomem zachmurzenia warstwowego. Wówczas możemy liczyć na przepiękny widok "morza mgieł lub chmur w dolinach. Chmury nad górami często się rozrywają gdyż wynika to z faktu napływania tutaj suchszej masy powietrza oraz występowania chmur na niższym poziomie. Dziś takie piękne widoki można obserwować szczególnie w Tatrach i Bieszczadach. 

Okienko pogodowe nad Tatrami w czasie panowania zgniłego wyżu w Polsce, 15 listopada 2021. Foto: Monitoring TOPR

Morze chmur w dolinach widoczne z Tatr w czasie zgniłego wyżu, listopad 2021

Zgniły wyż ustąpi w drugiej połowie tygodnia

W kolejnych dniach tygodnia niskie zachmurzenie warstwowe nadal będzie się utrzymywać, ale pojawi się więcej regionów, gdzie zachmurzenie ustąpi w wyniku napływu suchszego powietrza. We wtorek 16 listopada rozpogodzenia są prognozowane, zwłaszcza na Podkarpaciu, miejscami na południu Lubelszczyzny oraz w Małopolsce, a także lokalnie w woj. świętokrzyskim, śląskim i dolnośląskim. Ostateczny obszar rozpogodzeń może ulec nieznacznej korekcie. W drugiej połowie tygodnia wyż ustąpi, gdy wkroczą strefy frontowe z opadami. Zachmurzenie na żywo możecie śledzić na pogodowych zdjęciach satelitarnych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!