| |
Zagrożenie!
Wezbrały rzeki na południu Polski. W wielu miejscach stan ostrzegawczy i alarmowy. Lokalnie zagrożenie powodziowe

Wezbrały rzeki na południu Polski. W wielu miejscach stan ostrzegawczy i alarmowy. Lokalnie zagrożenie powodziowe

Po ulewnych opadach deszczu mniejsze cieki wodne, a następnie rzeki w wielu miejscach wezbrały, zwłaszcza na południu Polski. Liczne posterunki IMGW notują osiągnięcie lub przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych na obszarze od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez Górny Śląsk po Małopolskę i Podkarpacie. Obecnie trudna sytuacja panuje przede wszystkim na południowym wschodzie Polski, głównie na Podkarpaciu. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje m.in. w gminie Zarszyn w powiecie sanockim, w 9 gminach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Czerwone punkty oznaczają miejsca z przekroczonym stanem alarmowym, 23 czerwca 2020. Dane: IMGW-PIB

Powódź rzeki Podkarpacie Rzeszów 22-23 czerwca 2020 stan wody w rzekach

Stan alarmowy przekracza pięć podkarpackich rzek; San w Lesku, Pielnica w Nowosielcach, Wisłok w Krośnie, Stobnica w Godowej i Trzebośnica w Sarzynie. Natomiast stan ostrzegawczy został przekroczony na 19 wodowskazach. O gwałtowności wzrostów poziomu wody w rzekach świadczy m.in. pomiar wodowskazu z Błażowej na rzece Strug. W kilka godzin stan wody przekroczył poziom alarmowy.

Pomiar z wodowskazu na rzece Strug w Błażowej. Dane: System monitoringu i ostrzegania powodziowego miasta Rzeszowa 

Ulewa powódź Rzeszów Wisłok Strug Matysówka stan wody pomiar 22 - 23 czerwca 2020

Z kolei w Rzeszowie sytuacja na Wisłoku i Matysówce zaczęła się stabilizować. Najgorsza sytuacja w mieście panowała na ulicy Herbowej, Robotniczej, Strażackiej oraz w rejonie ulicy Kwiatkowskiego i Alei Sikorskiego.

Dziś 23 czerwca 2020 o godzinie 06:00 w kulminacyjnym momencie pomiar wodowskazu IMGW poniżej zapory wskazał na Wisłoku 392 cm. Poziom wody o 92 cm przekraczał stan ostrzegawczy. Do stanu alarmowego zabrakło 28 cm.

Stan wody na Wisłoku w Rzeszowie w pobliżu parkingu przy Hali Podpromie. Noc 22/23 czerwca 2020. Foto: FB Sąsiedzi Rzeszów

Powódź Rzeszów 2020 stan wody Wisłok Strug Matysówka 22-23 czerwca 2020

W ciągu najbliższej doby są nadal miejscami prognozowane opady deszczu, ale nie będą one miały już takiej intensywności, jak minionej doby. Sytuacja hydrologiczna zacznie się poprawiać. Warto jednak śledzić  prognozy na kolejne dni, bo sytuacja pogodowa na południu, wschodzie i południowym wschodzie kraju pozostaje niestabilna.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 29 czerwca 2020

Pogoda ulewy w Polsce prognoza opadów do końca czerwca 2020

DobraPogoda24, IMGW-PIB, monitoringrzek.pl/rzeszow


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!