| |
Zagrożenie!
Zalania i podtopienia na południu Polski. Mieszkańcy powiatów dotkniętych przez powódź błyskawiczną mogą liczyć na pomoc

Zalania i podtopienia na południu Polski. Mieszkańcy powiatów dotkniętych przez powódź błyskawiczną mogą liczyć na pomoc

W ciągu ostatniej doby 21/22 czerwca 2020 strażacy ponownie mieli ręce pełne roboty. Po nawalnych opadach deszczu musieli interweniować ponad 2100 razy. Najczęściej wyjeżdżali w Małopolsce - ponad 670 razy. Na Mazowszu odnotowano 360 interwencji. Ponad 200 razy interweniowali na Śląsku, na Kujawach i na Pomorzu. Funkcjonariusze PSP głównie usuwali skutki burz i intensywnych opadów deszczu. Zabezpieczali budynki, nosili worki z piaskiem i układali wały, a także pompowali wodę. Z danych IMGW wynika, że obecnie w 17 zlewniach rzek przekroczony został stan alarmowy! W 58 zlewniach przekroczono stan ostrzegawczy.

Najgorsza sytuacja panowała w Małopolsce, zwłaszcza w powiecie bocheńskim, myślenickim i limanowskim, gdzie doszło do licznych zalań i podtopień, w tym powodzi błyskawicznej w miejscowości Łapanów na skutek przerwanego wału na rzece Stradomka. Z danych IMGW wynika, że powódź spowodowały nawalne opady deszczu sięgające w regonie 110-150, punktowo 157 mm wody na metr kwadratowy ziemi!

Powódź, przerwany wał w gminie Łapanów na rzece Stradomka. 21 czerwca 2020

Powódź rzeka Stradomka Łapanów Małopolska czerwiec 2020

Bardzo obszerną fotorelację z powiatu bocheńskiego przygotował portal bochnia112.pl

W kulminacyjnym momencie o godzinie 09:00 poziom wody osiągnął na wodowskazie IMGW-PIB aż 589 cm! Stan alarmowy został wtedy przekroczony o 239 cm!

Powódź, pomiar wodowskazu na rzece Stradomka w Małopolsce

Powódź Małopolska Stradomka poziom wody Łapanów Łapczyca 2020

Po chwilowej poprawie po południu trudna sytuacja wystąpiła ponownie w powiecie bocheńskim, tym razem w miejscowości Łapczyca. W wyniku intensywnych opadów deszczu wieś została zalana.

Powódź błyskawiczna w Łapczycy, powiat bocheński w Małopolsce. 21 czerwca 2020, foto: Rafał Raczyński

Powódź Łapczyca Małopolska powiat bocheński 2020

Powódź w powiecie bocheńskim. Łapczyca, 21 czerwca 2020

W posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego w Krakowie wziął udział prezydent Andrzej Duda. Zapewnił on, że mieszkańcy powiatów dotkniętych przez deszcze mogą liczyć na pomoc państwa. Od dziś 22.06 będą wypłacane pieniądze dla poszkodowanych w powodziach. Wojewoda małopolski jest przygotowany do wypłaty w wysokości 6 tysięcy złotych dla właścicieli zalanych budynków. Ponadto Andrzej Duda dodał, że zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego o udzielenie dodatkowej pomocy dla powiatów dotkniętych przez ulewy. Chodzi o powiaty województw małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Prezydent zapewnił, że wszystkie służby są w gotowości. Zaznaczył, że jest to, między innymi 2 tysiące strażaków i Ochotnicze Straże Pożarne. We wszystkich dotkniętych ulewami regionach musi być zapewniona woda pitna. Na miejscu są zapasy i będą one na bieżąco dostarczane. Prezydent Andrzej Duda dodał, że do działania i niesienia pomocy gotowe jest także wojsko, a minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wydał odpowiednie dyspozycje. Zaznaczył, że do podjęcia działań gotowe są także Wojska Obrony Terytorialnej.

Małopolska jest jednym z regionów najbardziej poszkodowanych przez ostatnie ulewy. Woda zalewała posesje, niszczyła mosty oraz drogi. Trwa szacowanie szkód po podtopieniach. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach myślenickim, bocheńskim i limanowskim. Tam obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W Łapanowie woda przerwała wał.

DobraPogoda24, IMGW-PIB, PSP, Bochnia112.pl, FB Rafał Raczyński


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!