| |
Zagrożenie!
Pogoda. W Polsce bardzo wysokie ciśnienie, ale do rekordu daleko

Pogoda. W Polsce bardzo wysokie ciśnienie, ale do rekordu daleko

Pogodę w Polsce kształtuje dziś 20.01 układ wysokiego ciśnienia Ekart rozciągający się od Wysp Brytyjskich po Bałkany. W najbliższych godzinach nastąpi maksymalny wzrost ciśnienia. Na Dolnym Śląsku może on wynieść około 1046 hPa. Będzie to wartość względna, czyli zredukowana do poziomu morza.

Obszar wysokiego ciśnienia Ekart z zaznaczonym centrum. 20 stycznia 2020 roku. Mapa: Windy

Pogoda, wysokie ciśnienie w Polsce, styczeń 2020

Na jego podstawie oceniamy m.in. stabilność wyżu, a także ryzyko wystąpienia silnych wichur. Ciśnienie jest ważnym elementem prognozy pogody, bo ma to związek z jego wpływem na nasze samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że ciśnienie aby faktycznie było odczuwalne przez nasz organizm musi się zmienić szybko lub utrzymywać długo w przypadku wysokiego ciśnienia.

Prognozowany układ baryczny o godz. 13:00, 20 stycznia 2020 roku

Pogoda, wysokie ciśnienie w Polsce, Ekart, prognoza

Aktualnie ciśnienie na obszarze niemal całej Polski przekracza lub osiągnęło 1040 hPa (najniższe na Pomorzu i Podlasiu). Tak wysokie ciśnienie nie zdarza się często, ale krajowy rekord nie zostanie pobity.

Ciśnienie notowane w Polsce o godz. 06:30, 20 stycznia 2020 roku

Pogoda ciśnienie w Polsce, prognoza

Najwyższa wartość zanotowanego ciśnienia w powojennej Polsce pochodzi z 16 grudnia 1997 roku, gdy w Suwałkach zmierzono 1054 hPa. Rekordowe ciśnienie zapewnił nam w tym dniu wyż z centrum nad pograniczem Białorusi i Rosji.

Z kolei najwyższe ciśnienie od początku instrumentalnych pomiarów na terenie obecnej Polski miało miejsce również w Suwałkach, ale zostało ono zanotowane 23 stycznia w 1907 roku. Z reanalizy wynika, że wyniosło około 1065 hPa +/- 0.5 hPa.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!