| |
Zagrożenie!
Jesienna wichura zbliża się do Polski. Wiatr może powodować zniszczenia. Prognoza prędkości wiatru 23-24 września

Jesienna wichura zbliża się do Polski. Wiatr może powodować zniszczenia. Prognoza prędkości wiatru 23-24 września

Wichura w Polsce. W Europie nastąpi niebawem przebudowa pola barycznego, która będzie sprzyjać większej dynamice w atmosferze. Do Polski zbliża się wichura związana z dość głębokim niżem Tim przemieszczającym się znad Szwecji przez Bałtyk w kierunku Łotwy i Estonii, a następnie Rosji. Polska znajdzie się w jego zasięgu po południowej i bardzo wiecznej stronie. Rozwojowi niżu, będzie sprzyjać obecność prądu strumieniowego napędzającego przejście cyklonu. Wiatr w Polsce między 23-24 września 2021, w porywach na przeważającym obszarze osiągnie 60-110 km/h, a wysoko w górach powieje powyżej 120 km/h. Taki wiatr miejscami będzie łamał gałęzie i drzewa, może również uszkodzić poszycia dachowe. Należy się spodziewać przerw w dostawie energii elektrycznej. Unikajmy parkowania samochodów pod drzewami. Możliwe będą również opady deszczu i lokalne burze oraz punktowo opady gradu lub krupy śnieżnej, głównie na północy i północnym wschodzie. Na mapie prognozowane położenie niżu w nocy 23/24 września.

Pogoda. Jesienna wichura w Polsce, prognoza porywów wiatru, 23-24 września 2021, niż Tim

Wichura w Polsce związana z niżem wtórnym Tim

Aktualnie na północnym Atlantyku znajduje się bardzo głęboki niż Tim, jednocześnie na południe od niego znajduje się silna oś prądu strumieniowego. W jego rejonie dojdzie do rozwoju niżu wtórnego nad Skandynawią. Będzie on widoczny na mapie synoptycznej w czwartek 23.09, jako niż Tim II.

Pogoda. Wichura z niżem Tim w Polsce, prognoza wiatru 23-24 września 2021

Na kolejnej mapie widzimy prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą i Polską w piątkowy 24.09 poranek.

Wrześniowa wichura w Polsce. Prąd strumieniowy i prognoza prędkości wiatru, wrzesień 2021

Następnie niż zacznie się pogłębiać i przemieszczać przez Bałtyk na wschód. Polska dostanie się w jego zasięg. W czasie przejścia niżu nasili się poziomy gradient baryczny ciśnienia. Między północno wschodnimi krańcami Polski i południowo zachodnimi, w tym samym czasie ciśnienie może się różnić o blisko 18-20 hPa. Z tego powodu nasili się zachodni i północno zachodni wiatr związany z silną cyrkulacją strefową. Wichura najpierw uderzy na północy Polski, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie już w czwartek 23 września po południu i wieczorem wiatr zacznie się nasilać. Na mapie prognoza porywów wiatru w Polsce, do godziny 24:00, 23 września. 

Pogoda w Polsce. Wichura 23-24 września 2021, prognoza porywów wiatru

W nocy 23/24 września, silny wiatr zacznie się przemieszczać w głąb północnej połowy kraju. Bardzo silny wiatr nasili się również w górach. W piątek 24 września w ciągu dnia, wichura będzie możliwa na przeważającym obszarze kraju. Najsilniej powieje początkowo nad morzem, w górach oraz miejscami na wschodzie i północy Polski. Na mapie prognoza porywów wiatru w Polsce, do godziny 11:00, w piątek 24 września.

Pogoda. Jesienna wichura, wrzesień 2021. Prognoza porywów wiatru w Polsce, gdzie powieje najsilniej

Prognoza porywów wiatru w Polsce. Miejscami ponad 100 km/h

Prognozy maksymalnych porywów wiatru mogą dla poszczególnych regionów Polski jeszcze ulec korekcie, ale ogólnie należy się spodziewać wiatru w porywach do 60-85 km/h na przeważającym obszarze kraju, 90-110 km/h na wybrzeżu i na Bałtyku, do ponad 120 km/h w górach. Pierwsza mapa prezentuje maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce 23 września.

Pogoda w Polsce, wrzesień 2021. Prognoza wichury, prędkość wiatru 23 września 2021

Główne uderzenie wichury jest prognozowane w piątek 24 września. Na mapie prognoza maksymalnych porywów wiatru na ten dzień.

Pogoda. Wichura w Polsce, prognoza porywów wiatru w piątek 24 września 2021

Poniżej prezentujemy szczegółową godzinową prognozę porywów wiatru w Polsce, według niemieckiego modelu ICON, w dniach 23-24 września 2021. Zobaczcie, gdzie pierwsza jesienna wichura będzie najsilniejsza.

Sztorm na Bałtyku

Silny zachodni i północno zachodni wiatr związany z przechodzącym niżem spowoduje wystąpienia sztormu na południowym Bałtyku.

Wichura w Polsce, wrzesień 2021. Sztorm na Bałtyku, prognoza wysokości fal

Według powyższego modelu ICM UM, wysokość fal może dochodzić do 4-7 m. Jest to wysokość nieco niższa od wcześniejszych prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!