| |
Zagrożenie!
Niszcząca wichura z Niemiec zbliża się do Polski. Wiatr osiągnie 100 km/h. Przejdą burze

Niszcząca wichura z Niemiec zbliża się do Polski. Wiatr osiągnie 100 km/h. Przejdą burze

Bieżące dane meteorologicznie jednoznacznie wskazują na zbliżanie się wichury do Polski. Wiatr staje się coraz silniejszy, najmocniej powieje w godzinach popołudniowych, szczególnie w zachodniej połowie kraju, na północy Polski oraz w rejonach podgórskich. Miejscami wiatr na tym obszarze osiągnie 70-100 km/h, a w górach powyżej 120-140, lokalnie 160 km/h. Wichura może powodować zagrożenie dla życia i mienia. Lokalnie w rejonie wystąpienia burz z opadami konwekcyjnymi, porywy wiatru będą najsilniejsze. Silny wiatr przyniesie niż wtórny Hendrik. Jego centrum znajduje się obecnie w rejonie Danii, a w ciągu kolejnej doby przez południową Szwecję i Bałtyk przemieści się w kierunku Rosji.

Wichura zbliża się do Polski. Położenie niżu Hendrik o godzinie 09:00, 21 października 2021. Dane: Eumetsat

Wichura zbliża się do Polski. Niż Hendrik przyniesie silny wiatr, burze i opady. Prognoza porywów wiatru

Wichura niesie szkody w Niemczech. Niebawem uderzy w Polsce

O potencjale wichury świadczą dane z Niemiec, bo fala silnego wiatru uderzy w Polsce właśnie po nasunięciu się z zachodu. Wiatr u naszego zachodniego sąsiada w wielu miejscach w porywach przekracza 70-100 km/h, a w rejonach górskich nawet 140 km/h.

Wichura w Niemczech. Zanotowane porywy wiatru, 21 października 2021

Wichura w Polsce, 21 października 2021. Silny wiatr nasunie się z Niemiec

Trudna sytuacja w Niemczech panuje na drodze federalnej 61, która została zamknięta z powodu przewróconych ciężarówek naprzeciwko miasta Speyer (Spira). Kolej musi przekierowywać pociągi z uwagi na drzewa, które zatarasowały trakcje. 

Wichura uderzyła wcześniej we Francji

Niż wtórny rozwijał się w rejonie Kanału La Manche, później nad Morzem Północnym i obecnie dotarł w rejon Danii. W tym czasie wpłynął na warunki pogodowe również we Francji. Na północy tego kraju około 250 tysięcy gospodarstw jest bez prądu po przejściu nawałnicy. W Normandii wiatr wiał z prędkością do 175 km/h. Wichura uszkodziła tam linie kolejowe, z tego powodu wstrzymano kursowanie pociągów.

Porywy wiatru zanotowane we Francji, 20 października 2021

Wichura w Niemczech, Francji i Polsce, październik 2021

Zakłócenia w ruchu kolejowym panują też na północ od Paryża, gdzie drzewa powalone przez wichurę, blokują przejazd przez tory. Prędkość wiatru na szczycie wieży Eiffla, wynosiła 153 km/h. 

Główne uderzenie wichury w Polsce w czwartek po południu

Największa fala silnego wiatru jest spodziewana w godzinach popołudniowych. Wówczas znad Niemiec nasunie się wichura. Miejscami będzie niebezpiecznie. Apelujemy o zachowanie ostrożności.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 17:00, 21 października 2021. Model ICM UM

Wichura w Polsce, 21 października 2021. Prognoza porywów wiatru

W czasie wichury przejdą burze w Polsce

Do Polski już wkroczyła strefa chłodnego frontu atmosferycznego z opadami deszczu przemieszczającymi się z zachodu na wschód kraju. Zasięg opadów na żywo możemy śledzić na danych radaru opadów. W ciągu najbliższej doby spodziewane są również burze, zwłaszcza na zachodzie i północy Polski. W ich rejonie spodziewane są silne porywy wiatru, przelotne opady deszczu, lokalnie również gradu lub krupy śnieżnej. Burze możecie śledzić na danych z detektora burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Wieje, mało głowy nie urwie! Do kiedy ta wichura?

21 październik 2021 - 11:46
Odpowiedz