| |
Zagrożenie!
Pogoda. Wichura Julia uderzy w Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek 23-24 lutego. Miejscami możliwe burze

Pogoda. Wichura Julia uderzy w Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek 23-24 lutego. Miejscami możliwe burze

Gwałtowne porywy wiatru, uderzenie wichury Julia w Polsce, opady i ryzyko lokalnych burz, to przyniesie pogoda w nocy z niedzieli na poniedziałek 23-24 lutego 2020. Od pewnego czasu śledzimy prognozę pogody na ten okres. Wichura Julia ma być efektem niżu wtórnego, który znad Atlantyku przez Wielką Brytanię i Niemcy wkroczy od zachodu nad Polskę. Od dokładnej trajektorii niżu i jego głębokości, będzie zależeć prognozowana siła wiatru.

Wstępnie prognozowane centrum niżu Julia 24 lutego o godzinie 01:00. ICM UM

Pogoda wichura Julia w Polsce, prognoza noc z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego 2020 ciśnienie

Na ponad 36 godzin przed uderzeniem wichury Julia zaczynają się klarować prognozy, aczkolwiek wyliczenia poszczególnych wiązek nadal w niektórych przypadkach różnią się znacznie. Aktualnie model UM ICM przewiduje, że centrum niewielkiego niżu przejdzie znad Ziemi Lubuskiej przez Mazowsze po Lubelszczyznę, gdzie przesunie się nad Ukrainę.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru do godziny 01:00, 24 lutego 2020. ICM UM

Pogoda prognoza Wichura w Polsce noc 23 na 24 lutego 2020

Niż w tym czasie, będzie się ciągle pogłębiał, a to oznacza najsilniejsze porywy wiatru na południe i południowy zachód od jego centrum. Model GFS i ECMWF obecnie przewiduje trajektorię niżu bardziej na południe.

Prognozowane porywy wiatru według modelu GFS / Windy. Prognoza ta nie uwzględnia potencjalnej siły wiatru w zjawiskach konwekcyjnych

Pogoda prognoza wichura w Polsce noc 23/24 lutego 2020

Jedno jest pewne - wichura wystąpi, ale nadal kwestią otwartą jest prognozowany jej zasięg. Dzisiejsze 22.02 prognozy największe prawdopodobieństwo bardzo silnych porywów wiatru przewidują, od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę, południowe dzielnicy Lubelszczyzny i Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie. Apogeum wichury spodziewane jest nad dzielnicami południowo wschodnimi Polski w nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego 2020, między godziną 22:00, a 04:00.

Aktualna prognoza porywów wiatru według ECMWF / Windy. Obszar wichury bardziej przesunięty na południe

Pogoda wichura w Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego 2020 prognoza porywów wiatru

Dodajmy, że niżowi, będzie towarzyszył chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu, miejscami przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i śnieg. Ponadto miejscami może rozwinąć się liniowa formacja burzowa, dodatkowo zwiększająca prędkość wiatru. Przejściu ośrodka niżowego, będzie również towarzyszyć obecność bardzo silnego prądu strumieniowego, a to kolejny czynnik napędzający wichurę.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego 2020

Pogoda prognoza wichury noc z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego 2020 w Polsce

Wszystkie te aspekty prognozowe wskazują na wiatr mogący osiągać w porywach co najmniej 80-115 km/h. Silniej powieje w wysokich górach. Mimo, że do wichury pozostało stosunkowo niewiele czasu, to mogą jeszcze zajść nieznaczne korekty w prognozach, zwłaszcza pod względem obszaru wystąpienia. O wszystkich zmianach, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!