| |
Zagrożenie!
Pogoda. Tragiczny bilans cyklonu Sabina w Europie. Zginęło co najmniej 6 osób. Najwięcej w Polsce

Pogoda. Tragiczny bilans cyklonu Sabina w Europie. Zginęło co najmniej 6 osób. Najwięcej w Polsce

Przejście wichury związanej z cyklonem Sabina zapamiętamy na długo. Orkan okazał się tragiczny w skutkach, bo z powodu silnego wiatru życie straciło co najmniej 6 osób, najwięcej w Polsce. Ponadto odwołano setki lotów, woda zalewała ulice, wiele rejonów było pozbawionych prądu.

Do największej tragedii doszło w Bukowinie Tatrzańskiej, gdy silny wiatr zerwał dach wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Zginęły trzy osoby - matka i jej dwie córki.

Porywy wiatru zanotowane w Europie i Polsce, 10 lutego 2020 roku

Pogoda, orkan wichura cyklon Sabina, najnowsze prognozy informacje, porywy wiatru, 10 - 11 lutego 2020

Śmiertelne ofiary cyklonu Sabina w Europie

Jedna osoba zginęła a jedną uznano za zaginioną w południowej części Szwecji, kiedy poryw wiatru wywrócił łódź. W Czechach zginął kierowca samochodu, który wypadł z drogi i roztrzaskał się, usiłując ominąć wywrócone wiatrem drzewo. Kilkanaście innych osób zostało rannych. 100 tysięcy Czechów było pozbawionych prądu. Na Słowenii śmiertelną ofiarą cyklonu Sabina jest 52-letni mężczyzna, na którego samochód runęło drzewo. Z kolei w zachodniej części Niemiec łamiące się drzewa zraniły trzy osoby. Dwie z nich są w stanie krytycznym. Bez prądu pozostają dziesiątki tysięcy ludzi w północnej Francji i Austrii.

Wichura Sabina w Polsce

W Polsce od niedzieli 09.02 do dziś 11.02, strażacy interweniowali prawie 5 tysięcy razy. Rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że tylko wczoraj 10.02 funkcjonariuszy wzywano ponad 4250 razy. Trwa usuwanie szkód. Liczba osób bez prądu cały czas się zmniejsza. Obecnie bez prądu pozostaje około 6 tys. odbiorców Silny wiatr okazał się wyjątkowo niebezpieczny dla kierowców, powalał drzewa, które przewracały się na drogi.

-"Poza tymi trzema osobami, które zginęły w Bukowinie, 12 innych osób zostało rannych, w tym jeden strażak podczas usuwania powalonego drzewa. To przede wszystkim tysiące połamanych i powalonych drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg, szlaków kolejowych. Strażacy zabezpieczyli prawie 900 budynków, na których zostały uszkodzone dachy, w tym na ponad 600 budynkach mieszkalnych"- dodał Frątczak.

W niedzielę 09.02 najwięcej działań było na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu i na Dolnym Śląsku. Natomiast wczoraj 10.02 na Podkarpaciu, gdzie strażacy prawie 900 razy wyjeżdżali do interwencji. W wyniku nawałnic uszkodzone zostały 544 budynki mieszkalne - najwięcej w województwie podkarpackim - 344 mieszkalne i 88 gospodarcze.

Porywy wiatru zanotowane na naszej stacji w Rzeszowie w czasie przejścia konwekcyjnych przelotnych opadów. Dane, od godz. 06:00, do godz. 10:15, 11 lutego 2020. Widoczne 3 wyraźne nasilenia wiatru. Po godz. 08:00 wiatr osiągnął 82 km/h (wczoraj 10.02 blisko 97 km/h).

Pogoda, wichura, orkan, cyklon Sabina w Polsce. Porywy wiatru zanotowane w Rzeszowie

Dziś 11.02 również będą możliwe silne porywy wiatru, szczególnie w czasie przejścia konwekcyjnych pasm z przelotnymi opadami, zwłaszcza na południu i zachodzie kraju. W ich rejonie wiatr może osiągać 70-90 km/h.

DobraPogoda24, AFP, PSP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!