| |
Zagrożenie!
Wiatr w Polsce spowoduje zniszczenia. Najnowsza prognoza wichury. Możliwe burze

Wiatr w Polsce spowoduje zniszczenia. Najnowsza prognoza wichury. Możliwe burze

Pogoda. Do Polski zbliża się kolejna jesienna silna wichura. Będzie ona efektem pola obniżonego ciśnienia i niżu wtórnego jaki na zaburzeniu falowym rozwinie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Niż w kolejnych godzinach przejdzie przez Morze Północne i Bałtyk w kierunku północno zachodniej Rosji. Wichurze będą towarzyszyć przelotne opady deszczu związane c chłodnym frontem atmosferycznym, ponadto lokalnie wystąpią również burze. Porywy wiatru na znacznym obszarze kraju osiągną do 60-100 km/h. Silniej powieje w górach oraz w głębi Bałtyku na którym spodziewany jest sztorm. Główne uderzenie wichury w Polsce jest spodziewane w czwartek 21 października. Sprawdziliśmy najnowszą prognozę wichury, godzina po godzinie.

Najnowsza prognoza wichury w Polsce. Silny wiatr, prognoza godzina po godzinie, od 20, do 23 października 2021

Pogoda. Główne uderzenie wichury w Polsce nastąpi w czwartek 21 października

Stopniowe nasilenie wiatru nastąpi już dziś 20.10 w ciągu dnia. Wiatr najsilniej powieje w górach, miejscami powyżej 100 km/h. W głębi Polski porywy wiatru osiągną do 40-65 km/h. Silniej powieje nad morzem, miejscami do 65-75 km/h. Poza górami, wiatr w środę nie powinien jeszcze stanowić większego zagrożenia.

Wichura w Polsce. Najnowsza prognoza wiatru 20-21-22-23 października 2021

Sytuacja zmieni się w czwartek 21.10 w ciągu dnia, ale wcześniej dojdzie do szybkiej intensyfikacji niżu wtórnego, który przejdzie przez Bałtyk. W tym czasie wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce.

Prognozowane położenie ośrodków niżowych nad północą Europą i zaburzenie falowe w rejonie Kanału La Manche, noc 20/21 października 2021

Pogoda w Polsce. Prognoza porywów wiatru związanych z wichurą, 21 października 2021

Jutro w ciągu dnia, pogłębiający się niż jeszcze bardziej zaostrzy gradient poziomy ciśnienia, a to przełoży się na wzrost prędkości wiatru. Wichura będzie silna szczególnie w górach, rejonach podgórskich oraz na zachodzie i północy Polski, od Pomorza przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk i południowe dzielnice Podkarpacia. Prognozy wskazują, że porywy wiatru w Sudetach mogą osiągnąć nawet 160 km/h. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 14:00, 21 października 2021

Wichura w Polsce. Najnowsza prognoza wiatru, będą zniszczenia. Mapy z wiatrem 21 października 2021

Silny wiatr jest spodziewany także w piątek 22.10 w ciągu dnia, ale jego zasięg będzie mniejszy i ograniczy się głównie do północnej połowy Polski.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 12:00, 22 października 2021

Prognoza wiatru w Polsce. Wichura 21-22 października 2021

Ostatecznie wiatr związany z omawianą wichurą, w całym kraju osłabnie do wartości niestanowiących zagrożenia w nocy z piątku na sobotę 22/23 października. W sobotę 23.10 z upływem dnia również miejscami, zwłaszcza w północnej połowie kraju silniej powieje, ale będzie to wiatr poniżej progu wydania ostrzeżenia meteorologicznego. Poniżej przygotowaliśmy specjalną prognozę w formie animacji. Możecie na niej zobaczyć prognozowane godzina po godzinie porywy wiatru w Polsce, między 20-23 października.

Prognozowana wichura w Polsce. Wyliczana prędkość porywów wiatru, od 20, do 23 października 2021

W czasie wichury w Polsce pojawią się lokalne burze

Na naszą uwagę zasługuje również możliwość wystąpienia lokalnych burz w czasie przejścia wichury i opadów związanych z chłodnym frontem atmosferycznym. Umiarkowane ryzyko lokalnych burz wystąpi głównie w czwartek, zwłaszcza w zachodniej i północnej połowie Polski. Nie bądźcie więc zdziwieni, gdy lokalnie zagrzmi. Jesienne burze choć rzadkie, nadal są możliwe. Ich występowanie na żywo sprawdzicie na danych z detektora burz. Apelujemy o zachowanie ostrożności i unikania parkowania samochodów pod drzewami. Miejscami wiatr może powodować zniszczenia. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!