| |
Zagrożenie!
Polacy w drodze na K2. Jakie warunki atmosferyczne panują na szczycie i jakiego zjawiska najbardziej obawiają się himalaiści?

Polacy w drodze na K2. Jakie warunki atmosferyczne panują na szczycie i jakiego zjawiska najbardziej obawiają się himalaiści?

29 grudnia zeszłego roku rozpoczęła się wyprawa na K2. Polscy himalaiści w najbliższych tygodniach planują wejść na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Jest to okazja do zamknięcia zimowej eksploracji Himalajów i Karakorum, którą Polacy rozpoczęli pod wodzą Andrzeja Zawady od zdobycia Mount Everestu w 1980 roku.

"Nie będzie prosto. Mam na swoim koncie dwie zimowe próby na K2 zakończone niepowodzeniem, ale liczę, że do trzech razy sztuka. Sukcesem jest już fakt, że udało nam się taką wyprawę zorganizować i podjąć kolejną próbę” - mówił kierownik ekspedycji Krzysztof Wielicki, który szanse na zdobycie szczytu ocenił na 50%.

W wyprawie bierze udział 13 uczestników. To grupa najbardziej doświadczonych polskich himalaistów i alpinistów, między innymi Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Dariusz Załuski i Artur Małek. W składzie jest również Denis Urubko - jeden z najlepszych himalaistów na świecie, który dwa lata temu otrzymał polskie obywatelstwo.

Uczestnicy wyprawy są obecnie w trakcie długotrwałego procesu aklimatyzacji. Dziś 08.01 dotarli na Concordię (4 tys. m n.p.m.) - popularne obozowisko w sercu Karakorum i cel wielu trekkingów niewspinaczkowych. Stąd wyruszą dalej, lodowcem Godwin-Austen w kierunku bazy pod K2.

Dotychczasowa trasa, aktualna pozycja i pozostała cześć drogi na K2. Mapa: ShareMap Traveler

Concordia na K2

Himalaiści planują wspinać się na szczyt wymagającą technicznie, ale najkrótszą - Drogą Basków. Jeżeli pogoda pozwoli, atak szczytowy planowany jest na marzec.

Droga Basków na K2

Droga Basków na K2

Aktualnie warunki pogodowe w rejonie podejścia pod K2 są sprzyjające. Obszar ten znajduje się w zasięgu wyżu. Przeważa słoneczna pogoda z niewielkim zachmurzeniem oraz co najwyżej umiarkowanym wiatrem. Temperatura na wysokości 4000 m n.p.m. spada w nocy do około -27 st. C, a w dzień rośnie do około -17 st. C.

Mapa synoptyczna z rejonem K2. 8 stycznia 2018 roku

mapa synoptyczna K2

Zdjęcie satelitarne NASA z widocznym szczytem K2. 8 stycznia 2018 roku

Zdjęcie satelitarne K2

Tymczasem na szczycie według aktualnych danych prognostycznych, temperatura oscyluje na poziomie -49/-40 st. C. Prędkość wiatru może się zbliżać do 130 km/h, a to z kolei powoduje, że temperatura odczuwalna spada nawet do -72/-68 st. C! Pamiętajmy jednak, że obecnie himalaiści posiadają specjalne kombinezony wyposażone w technologię niemal kosmiczną. Powyżej 8 tys. metrów wspomagają się przez pewien czas wkładkami elektrycznymi i ogrzewaczami chemicznymi, ale i tak o szybkie odmrożenia w takich warunkach nie jest trudno, zwłaszcza, że te podgrzewacze nie zawsze działają.

Warunki pogodowe do końca tego tygodnia (14.01) nie powinny ulec większym zmianom.

Wiązki Ensembles z prognozowanym zakresem temperatur na K2. Dane: MB

Prognoza temperatura na K2

Na naszą uwagę zasługuje jeszcze jeden niebezpieczny aspekt wspinaczki. Zimą nad pasmo Karakorum nadciąga często prąd strumieniowy. Na wysokości 10 km potrafi wiać z prędkością 400-500 km/h! Na wysokości wierzchołka K2, czyli 8611 m n.p.m., mogą się zdarzyć wiatry huraganowe osiągające nawet 300 km/h! W takich warunkach pojawiające się „okna pogodowe” są niezwykle krótkie. Wyprawa jest więc wielkim wyzwaniem i ryzykiem.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego. 10 stycznia br. Dane: netweather

Jet Strem K2

Dotychczas Polacy dwukrotnie próbowali zdobyć K2 zimą. Jedną - tragicznie zakończoną - ekspedycję zorganizowali również Rosjanie. Najwyżej, bo na wysokość około 7600 metrów w 2003 roku dotarli Marcin Kaczkan, Piotr Morawski i Denis Urubko. K2, mierzący 8611 metrów, jest drugim co do wysokości szczytem na świecie.

Na powyższym filmie słyszymy Adama Bieleckiego (aktualnego uczestnika zimowej wyprawy) w czasie letniego zdobycia K2. 31 lipca 2012 roku, godz. 10:30


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!