| |
Zagrożenie!
Pogoda. „Waniliowe wiry” na Atlantyku. Wyglądają jak chmury, ale przyczyny należy szukać w oceanie

Pogoda. „Waniliowe wiry” na Atlantyku. Wyglądają jak chmury, ale przyczyny należy szukać w oceanie

Europejski satelita dużej rozdzielczości Sentinel-3 obsługiwany przez ESA dostarczył hipnotyzujące zdjęcia wykonane w pobliżu wybrzeża Labradoru w Kanadzie. Widzimy na nim, jak na Atlantyku pojawiły się „waniliowe wiry”.

Zjawisko wirujących mas lodu nazywane przez Kanadyjczyków waniliowymi wirami. Foto: 18 kwietnia 2020

Labrador Atlantyk Waniliowe wiry przyczyna zjawiska pogoda kwiecień 2020

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to chmury, bo układy niskiego ciśnienia mogą tworzyć ten klasyczny wzór, ale odpowiedź należy szukać w oceanie. Dane satelitarne z 18 kwietnia wskazują na skomplikowane wiry topniejącego lodu morskiego, które odsłoniły zwykle niewidoczne prądy oceaniczne u wybrzeży Labradoru.

Waniliowe wiry - wirujące masy lodu. 18 kwietnia 2020

Labrador Atlantyk Waniliowe wiry to wirujące masy lodu kwiecień 2020

Na Atlantyku prądy oceaniczne nie są zjawiskiem wyjątkowym, bo prąd Zatokowy zapewnia silny gradient temperatury, a przez to powstaje cała seria wirów m.in. u wybrzeża Labradoru. Jest to rejon, gdzie w głównym nurcie prądu powstaje zakręt. Wtedy następuje odcięciu prądu od głównego przepływu wód oceanicznych. Należy zauważyć, że cieplejsze wiry obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy zimniejsze wiry obracają się w przeciwnym kierunku. Do zjawiska dochodzi w rejonie wirującego lodu morskiego. Musi być na tyle ciepło, aby lód morski zaczął się rozpadać, z drugiej strony temperatura musi być na tyle niska, aby lód morski pozostał na powierzchni. Wówczas powstaje zjawisko wirujących mas lodu na oceanie w miesiącach wiosennych i letnich.

DobraPogoda24, ESA/Sentinel-3


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!