| |
Zagrożenie!
W wysokich Tatrach spadł śnieg. Fatalne warunki pogodowe, ale na szlakach turystycznych spory ruch

W wysokich Tatrach spadł śnieg. Fatalne warunki pogodowe, ale na szlakach turystycznych spory ruch

Trwa szczyt sezonu turystycznego w Tatrach. Niestety, pogoda nie rozpieszcza turystów, bo w wysokich Tatrach ponownie tego lata spadł śnieg. Kilkucentymetrową pokrywę śnieżną zanotowano m.in. na słowackiej Łomnicy. Z kolei w niższych partiach Tatr padał deszcz, a przez to szlaki są śliskie i błotniste. Nadal utrzymuje się niski pułap chmur. Z tego powodu mamy ograniczoną widzialność, może to być przyczyną zabłądzeń. Mimo fatalnych warunków, w Tatrach jest bardzo duży ruch turystyczny - informuje Tatrzański Park Narodowy.

Pogoda w Tatrach, 17 lipca 2020. W wysokich Tatrach spadł śnieg. Foto: Lookcam - kamera ze szczytu Łomnicy

Pogoda w Tatrach lipiec 2020 prognoza pogody warunki atmosferyczne spadł śnieg w wysokich Tatrach Łomnica

Szlaki na odcinkach leśnych są miejscami mokre, śliskie i błotniste, a w niektórych miejscach w wyższych partiach Tatr, m.in. na szlaku na Zawrat od strony Doliny Gąsienicowej, w rejonie Koziej Przełęczy oraz w rejonie Buli pod Rysami, leżą jeszcze płaty twardego i zmrożonego śniegu. Pod kopułą szczytową Giewontu, na szlaku na Rysy, na Kościelcu, a także w rejonie Orlej Perci tworzą się zatory w związku z dużą liczbą turystów. Również w Kuźnicach w ostatnich dniach ustawiała się długa kolejka do kolejki na Kasprowy Wierch.

Pogoda w Tatrach, 17 lipca 2020. Utrzymuje się niski pułap chmur. Foto: Kamera TOPR

Pogoda w Tatrach lipiec 2020 prognoza pogody deszcz, burze śnieg

Przed wyjściem w góry zapoznajcie się z prognozą pogody. Do wędrówki po górach należy się odpowiednio przygotować. Weźmy cieplejsze ubranie i okrycie przeciwdeszczowe. Trasę dostosujmy do warunków i umiejętności uczestników. Ponadto zaplanujmy wycieczkę tak, aby wrócić z gór przed zapadnięciem zmroku.

Z obrazu kamery zainstalowanej na szczycie Łomnicy wynika, że w piątek 17.07 po południu nadal pada śnieg

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że nie ma możliwości wjazdu na parkingi na Palenicy, skąd wiedzie popularny szlak m.in. nad Morskie Oko, bez miejsca wykupionego przez internet. Pogoda dla Tatr na najbliższe dni nie przewiduje diametralnej zmiany warunków atmosferycznych. Nadal będzie przeważać duże zachmurzenie z przejaśnieniami, miejscami popada deszcz, a lokalnie możliwe są również burze. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia na wysokich szczytach Tatr zanotujemy 6-10 st. C. (dziś 17.06 zaledwie 2-4 st. C.).

DobraPogoda24, TOPR, TPN


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!