| |
Zagrożenie!
Pogoda w sierpniu rozczaruje Polaków. Prognozy opadów i temperatury są fatalne. Będą podmuchy jesieni

Pogoda w sierpniu rozczaruje Polaków. Prognozy opadów i temperatury są fatalne. Będą podmuchy jesieni

Rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologicznego lata i jeżeli oczekujecie długiej fali upałów i wielu słonecznych dni z temperaturą 30 st. C. i więcej, to aura może mocno rozczarować - wylicza najnowsza pogoda  długoterminowa na sierpień 2023. Średnia temperatura miejscami za cały miesiąc będzie oscylować w pobliżu normy lub będą regiony wyraźnie chłodniejsze. Sumy opadów na ogół osiągną lub przekroczą normę. Okresów upalnego lata ma być niewiele, ponadto pojawią się pierwsze podmuchy jesieni.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w sierpniu 2023

Pogoda długoterminowa na sierpień 2023, temperatury i opady rozczarują Polaków, długiej fali upałów nie będzie

Wraz z nastaniem sierpnia sprawdzamy najnowsze ostatnie wydania amerykańskiej i europejskiej prognozy sezonowej, która teoretycznie ma największą sprawdzalność. Z prognoz wyłania się jasny trend, który niestety jest podobny w obu prognozach. Po lipcu, który ostatecznie w Polsce zapisał się jako miesiąc lekko ciepły lub w pobliżu normy z temperaturą w skali kraju o około 0,6 st. C. powyżej normy klimatycznej, sierpień ma być miesiącem lekko chłodnym lub w normie termicznej w zależności od regionu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce w sierpniu 2023 w poszczególnych tygodniach według modelu ECMWF

Pogoda w sierpniu 2023 rozczaruje Polaków, częste opady i niskie temperatury, podmuchy jesieni

Chłodno zapowiada się szczególnie pierwsza połowa sierpnia, która ma być wyraźnie poniżej normy i to miejscami nawet o kilka st. C. W drugiej połowie sierpnia powinno być nieco lepiej, ale co najwyżej temperatury będą najczęściej w normie, tylko miejscami i okresami powyżej. Możemy więc przypuszczać, że tegoroczny sierpień nie przyniesie długotrwałej fali upałów i w ogóle dni z upałem będzie niewiele. Jeżeli wystąpi, to będzie krótkotrwały i ograniczony pod względem zasięgu. Średnia temperatura powietrza w Polsce w sierpniu względem normy waha się, od 15,6 st. C. w Zakopanem przez 17,4 st. C. w Suwałkach, do 19,4 st. C. w Opolu.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2023. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2023 w Polsce i Europie, prognozy opadów, temperatury i ciśnienia rozczarują

Polska przez znaczną część sierpnia ma znajdować się w polu obniżonego ciśnienia, w którym ma się zaznaczać dość częsta adwekcja umiarkowanego i okresami chłodniejszego powietrza z północy, zachodu i północnego zachodu. Przy takim układzie barycznym nad naszym krajem często będą się zaznaczać strefy przechodzących frontów atmosferycznych z towarzyszącymi niżami. Przelotnych opadów i rozproszonych burz nie będzie zatem brakować. Przez znaczną część miesiąca będą się pojawiać opady w różnych regionach kraju. Niewykluczone, że miejscami wystąpią nawet zalania i podtopienia, a w skrajnym przypadku lokalna powódź błyskawiczna.

Prognozowana anomalia opadów w sierpniu 2023 w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na sierpień 2023, prognoza opadów jest fatalna, spadnie sporo deszczu

Suma opadów w Polsce w sierpniu w wielu regionach na ogół ma być wyraźnie powyżej normy, zwłaszcza we wschodnich i południowo wschodnich regionach, gdzie najwięcej opadów spadnie szczególnie w pierwszej i drugiej dekadzie miesiąca. Taki trend oznacza, że zamiast przewagi bardzo słonecznej, gorącej i upalnej pogody w sierpniu, to będą przeważać dni ze zmienną pogodą, a nawet okresami z podmuchem aury bardziej jesiennej niż letniej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce w poszczególnych tygodniach sierpnia 2023 według prognozy ECMWF

Fatalne prognozy opadów i temperatury w sierpniu 2023 w Polsce, będą podmuchy jesieni

Warunki pogodowe w sierpniu mogą więc mocno rozczarować Polaków, którzy właśnie na ten miesiąc zaplanowali urlop. Temperatury najczęściej najniższe nadal będą się utrzymywać szczególnie na północy kraju. Urlop nad morzem w tym sezonie nie będzie wyjątkowo udany, chyba, że nie zależy Wam na plażowaniu i opalaniu przy wyższej temperaturze, to na spacer okienka pogodowe również się trafią.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!