| |
Zagrożenie!
Pogoda w listopadzie przyniesie atak zimy? Będzie dominacja cyklonów atlantyckich. Znamy najnowsze prognozy

Pogoda w listopadzie przyniesie atak zimy? Będzie dominacja cyklonów atlantyckich. Znamy najnowsze prognozy

Wkrótce rozpocznie się ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Pytacie, jak zapowiada się pogoda długoterminowa na listopad 2023 w Polsce. Czy będzie atak zimy ze śnieżycami, zamieciami, zawiejami i mrozem, a może nadal utrzyma się łagodna i ciepła aura. Odpowiedź przynosi najnowsza analiza sytuacji barycznej nad Europą, która wskazuje wyraźny trend. Możemy z niego wysunąć wnioski na kolejne dni. Prognozy sezonowe przewidują dominację zmiennych warunków pogodowych z brakiem trwałego antycyklonu.

Listopad 2023 przyniesie atak zimy w Polsce, czy łagodną jesień? Ma przeważyć wpływ cyklonów atlantyckich

Pogoda w listopadzie 2023 przyniesie atak zimy w Polsce, czy ciepłą jesień, znamy najnowsze prognozy pogody

Po rekordowo ciepłym wrześniu, dobiega końca bardzo ciepły październik ze średnią temperaturą w skali całej Polski o około 2,1-2,2 st. C. powyżej normy klimatycznej. Jesteśmy więc na dobrej drodze do zapisania tegorocznej jesieni w czołówce najcieplejszych w historii pomiarów, o ile również listopad przyniesie temperatury znacznie powyżej normy. Najnowsze prognozy sezonowe głównych wiodących ośrodków prognostycznych wskazują, że faktycznie również listopad ma szansę zapisać się jako miesiąc ciepły w Polsce.

Prognozowana anomalia temperatury w listopadzie 2023 w Polsce i Europie

Czy będzie zima w listopadzie 2023 w Polsce, prognoza anomalii temperatury

Według aktualnego wydania amerykańskiej prognozy sezonowej, tegoroczny listopad w Polsce ma przynieść temperaturę o około 1-1,75 st. C. powyżej normy klimatycznej. Oznacza to, że również ten miesiąc może zostać sklasyfikowany, jako ciepły. Średnia temperatura w tym miesiącu wynosi zwykle, od 2,1 st. C. w Zakopanem przez 3,8 st. C. w Warszawie, do 5,3 st. C. w Ustce i na Półwyspie Helskim.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce w poszczególnych tygodniach listopada 2023

Jaka pogoda w listopadzie 2023 w Polsce, czy będzie zima i śnieżyca

Również obecne wydanie europejskiego modelu ECMWF wskazuje listopad z temperaturą powyżej normy, tylko z jednym wyraźnie chłodniejszym tygodniem, ale raczej w normie termicznej, zwłaszcza w trakcie drugiej dekady miesiąca. Ostatecznie również w tym wariancie temperatura za cały miesiąc ma być powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na listopad 2023. Prognozowana średnia temperatura w Polsce w poszczególnych tygodniach

Kiedy zima uderzy w Polsce, jaka pogoda długoterminowa na listopad 2023, prognoza średniej temperatury

O ile anomalia temperatury wielu osobom nic nie mówi, bo cóż to znaczy 1-2 st. C. powyżej normy, gdy trudno sobie wyobrazić odniesienie, o tyle lepszym odniesieniem jest prognoza średniej dobowej temperatury w szerszym horyzoncie czasowym. W tym aspekcie po uwzględnieniu wartości minimalnej z nocy i maksymalnej z dnia w każdym tygodniu, otrzymujemy średnią, którą możemy przypisać do termicznego odczucia. Generalnie do około 12 listopada mają przeważać typowe wartości dla termicznej jesieni. W trakcie drugiej dekady listopada i połowy miesiąca zaczynają się pojawiać średnie dla chłodnej jesieni nawet z przechodzeniem do przedzimia, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się w przedziale 0-5 st. C. Może to więc oznaczać możliwe okresowe adwekcje zimnego powietrza z północy, a co za tym idzie powrót przymrozków, a nawet przejściowo mrozu. Mimo to, wartości temperatur i tak powinny być w ujęciu całego miesiąca powyżej normy.

Pogoda na listopad 2023. Prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na listopad 2023 w Polsce, prognoza anomalii ciśnienia

Bardzo kluczowa w określeniu trendu pogodowego na listopad jest anomalia ciśnienia nad Europą. Widać wyraźnie nadal przewagę układów niżowych wpływających na warunki pogodowe. Oznacza to kontynuację zmiennej pogody charakterystycznej dla cyrkulacji strefowej. Układ antycyklonu ma być słaby i ulokowany głównie w głąb Rosji. Z tego powodu nadal ma przeważać wpływ Atlantyku na warunki pogodowe w Polsce. Wówczas nie ma szans na atak zimy mogący spowodować jej długotrwałe wystąpienie, co jednak nie wyklucza miejscami śnieżnych epizodów z przejściowymi adwekcjami zimnego powietrza prowadzącymi do ujemnych temperatur. Na ogół jednak będzie przeważać napływ łagodnych mas powietrza, czasami z opadami deszczu lub ulewami. Chwile stabilnej i bardziej pogodnej aury będą krótkie.

Prognozowana anomalia opadów w listopadzie 2023 w Polsce i Europie

Jaka pogoda w listopadzie 2023, prognoza sumy opadów w Polsce i Europie

Jak widać na prognozie opadów, wpływ cyrkulacji strefowej związanej z aktywnością Atlantyku ma daleko sięgać w głąb Europy o czym świadczy dodatnia anomalia opadów szczególnie, od rejonu Wysp Brytyjskich przez Francję i północną Hiszpanię, Bałkany, południową Polskę po Ukrainę oraz częściowo Rosję i Skandynawię. Podsumowując, listopad w Polsce zapowiada się bardzo podobnie do warunków pogodowych z ostatnich dwóch tygodni, z tym, że będzie już chłodniej, co ma związek ze skracaniem się dnia i nastaniem chłodniejszego klimatycznie miesiąca. Zima pojawi się tylko w epizodach, bo będą przeważać dni z jesienną pogodą, niosącą okresami opady, a w przypadku głębszych niżów z ryzykiem również wichury. Wrócą także w trakcie miesiąca chłodniejsze noce z przymrozkami.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!