| |
Zagrożenie!
Pogoda w lipcu załamie Polaków. Temperatury i wilgotność będą uciążliwe. Letnia anomalia wyraźna

Pogoda w lipcu załamie Polaków. Temperatury i wilgotność będą uciążliwe. Letnia anomalia wyraźna

Wkrótce rozpoczną się wakacje i ruszy główny sezon urlopowy w Polsce. Przed nami pierwszy miesiąc, gdy tłumnie udamy się w plener na aktywny wypoczynek, dlatego pytacie jak zapowiada się najnowsza pogoda na lipiec 2024, czy będzie gorąco i upalnie, ale parno z tendencją do nawałnic, a może chłodno i często deszczowo? Prognozy anomalii temperatury, ciśnienia i opadów wskazują jednoznaczny trend.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w lipcu 2024

Pogoda na lipiec 2024, anomalia temperatury w Polsce i Europie

Po umiarkowanym czerwcu, z wyraźnie cieplejszą drugą połową miesiąca i ostateczną anomalią temperatury, która w skali Polski powinna być o około 1 st. C. powyżej normy, w lipcu będziemy kontynuować trend temperatur wyższych niż zwykle. Dni gorących i upalnych będzie znacznie więcej. Poczujemy okresami podmuch gorącego lata, ale z powodu dość częstej adwekcji ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza, będzie często parno i duszno z tendencją do silnych rozproszonych burz.

Prognozowana adwekcja i anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km w lipcu 2024

Pogoda na lipiec 2024, adwekcja powietrza do Polski i Europy

Według sezonowej amerykańskiej prognozy CFSv2, lipiec w Polsce ma przynieść średnią temperaturę o około 1-2,5 st. C. powyżej normy, z najmniejszym odchyleniem nad morzem, zwłaszcza w województwie pomorskim. Bardzo podobną anomalię przewiduje europejski model ECMWF, przy czym wskazuje on ponad 70-90 procentowe prawdopodobieństwo temperatur ponad normę, a taka niemal pewność trendu w prognozach nie zdarza się często.

Pogoda na lipiec 2024. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce i Europie powyżej normy

Pogoda długoterminowa na lipiec 2024, anomalia temperatury w Polsce i Europie

Możemy więc oczekiwać cieplejszego niż zwykle lipca na co wskazują aktualnie wszystkie wiodące modele sezonowe. Średnia temperatura liczona dobowo w ujęciu kilku tygodni lipca, ma wahać się w Polsce najczęściej w przedziale 20-26 st. C., czyli będziemy mieć zaawansowane gorące lato termiczne, które już określamy od średniej temperatury powyżej 15 st. C.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, lipiec 2024

Pogoda długoterminowa na lipiec 2024, anomalia opadów w Polsce i Europie

Pod względem sumy opadów będziemy mieć regiony bardzo zróżnicowane, gdyż wszystko jest zależne od wystąpienia i zasięgu opadów pochodzenia burzowego. To właśnie tego typu opady mają przeważać w lipcu. Oznacza to, że często dni słoneczne, gorące i okresami upalne będą się przeplatać z dniami burzowymi i nieco chłodniejszymi, ale z trendem przewagi gorącego lata. Z tego powodu będziemy mieć regiony z sumami opadów poniżej, w normie, jak również powyżej normy w przypadku ulewy i oberwania chmury.

Zobacz: Ogromny upał rozszerza zasięg. Temperatura sięga 45 stopni. Podmuch letniego żaru sięgnie Polski

Pogoda na lipiec 2024. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda na lipiec 2024, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Przeważający rozkład układu barycznego nad Europą, będzie sprzyjał dość częstej adwekcji ciepłych, ale wilgotnych i chwiejnych mas powietrza do środkowej Europy. Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy wpływem antycyklonu znad wschodnich regionów kontynentu, jak również przejściowo pola obniżonego ciśnienia znad południowej i zachodniej Europy. W takiej sytuacji czeka nas typowe lato, od przejścia przelotnych opadów, burz z gradem i silnym wiatrem, po dni pogodne, gorące i okresami upalne. Warunki atmosferyczne mogą być uciążliwe przez swoją zmienność, temperaturę i okresami dość wysoką wilgotność powietrza.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
vampirka

W końcu dobre wiadomości :D początek czerwca mnie załamał, ale najwyraźniej będzie tylko lepiej :D

21 czerwiec 2024 - 15:32
Odpowiedz