| |
Zagrożenie!
Pierwszy upał uderzy w Europie. Temperatura osiągnie 30 stopni, w Polsce też coraz cieplej

Pierwszy upał uderzy w Europie. Temperatura osiągnie 30 stopni, w Polsce też coraz cieplej

Uderzenie prawdziwej ciepłej i pogodnej wiosny czeka nas w ostatnich dniach marca, a także na początku kwietnia 2021. Ciepłe powietrze rozleje się od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Niemcy po Skandynawię i Polskę. Temperatura na tym obszarze przekroczy 15-25 stopni Celsjusza, a miejscami, zwłaszcza we Francji i Hiszpanii zbliży się do 28-30 stopni C. Jest więc spore prawdopodobieństwo pojawienia się pierwszego wiosennego upału w Europie. Już dziś 25.03 na zachodzie Polski temperatura może osiągnąć 15 stopni, ale będzie to dopiero preludium do znacznie wyższych temperatur pod koniec marca. Znacznie cieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie Europy. Jeśli prognozy się nie zmienią, to za kilka dni na południu Hiszpanii termometry wskażą nawet 30 stopni C., zwłaszcza w rejonie Sewilli. Będzie to pierwszy upał w tym sezonie wiosennym w Europie.

Pierwszy upał w Europie. Prognozowana temperatura w Hiszpanii, 27 marca 2021

Pogoda. Pierwszy wiosenny upał w Europie, kiedy będzie cieplej, prognoza pogody od 25 marca, do 2 kwietnia 2021

W kolejnych dniach marca również ciepłe powietrze będzie zalegać od Hiszpanii po Skandynawię i Polskę.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza w Polsce i Europie, 30 marca 2021

Pierwszy upał w Europie, prognoza temperatury do końca marca 2021

Prognozowany zasięg ciepłego powietrza w Europie, 31 marca 2021. ECMWF / Windy

Pogoda, ocieplenie i pierwszy wiosenny upał w Europie, prognoza temperatury od 25 marca, do 4 kwietnia 2021

Co ciekawe, ocieplenie na zachodzie Europy potrwa tylko kilka dni, bo w pierwszej dekadzie kwietnia, prawdopodobnie, zwłaszcza na zachodzie Europy temperatura znacznie spadnie i będą możliwe ponownie ujemne temperatury, w tym w Hiszpanii.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna, 4 kwietnia 2021

Pogoda, czy mróz w kwietniu 2021 wróci do Europy i Polski

Wstępnie prognozowany zasięg dodatniej i ujemnej anomalii temperatury powietrza w Europie, 4 kwietnia 2021

Pogoda, ocieplenie a później mróz w Europie, wróci w kwietniu 2021

Krótko mówiąc, ostatnie dni marca i początek kwietnia zapowiadają się ciepło, na zachodzie, południowym zachodzie oraz w centrum Europy. W pierwszej dekadzie kwietnia może się ochłodzić, w tym wróci mróz, zwłaszcza na zachodzie Europy, ale zasięg zimniejszych mas powietrza może jeszcze ulec korekcie. Na tę chwilę w Polsce, co najmniej do około 2-4 kwietnia 2021, będziemy cieszyć się coraz wyższymi temperaturami. Sytuację będziemy monitorować.

DobraPogoda24


Komentarze
Ewa

Co z tą prognozą pogody? Miały być upały, a dziś już połowa miesiąca jest i nawet nie jest ciepło, wy piszecie o upałach. Jest zimno, Zima wróciła, właściwie wogóle sobie nie poszła. Śnieg, deszcz, minusowe temperatury nocą. Rozumiem, że można się pomylić, nie przewidzieć pogody, ale ,żeby aż tak się pomylić. ?!

16 kwiecień 2021 - 07:08
Odpowiedz
DobraPogoda24

Proszę czytać ze zrozumieniem. Czy w tym artykule napisaliśmy, że upały będą w połowie kwietnia? NIE. Sytuacja dotyczyła przełomu marca i kwietnia. Upał pojawił się wtedy w Hiszpanii, gorąco było również w innych krajach europejskich, a ciepło w Polsce.

16 kwiecień 2021 - 07:36
Odpowiedz