Upał dotrze do Polski, wcześniej krótkie ochłodzenie. W drugiej połowie czerwca 36 stopni na termometrach?
Do Polski dotarła zapowiadana w czerwcu 2021 fala gorąca, ale czy pojawi się fala upałów? Po wielu chłodnych tygodniach, temperatura w ostatnich dniach, systematycznie na przeważającym obszarze kraju osiąga lub przekracza 25-28 stopni C. Na ogół przeważa słoneczna pogoda z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem, a przelotny deszcz i burza z gradem pojawia się tylko sporadycznie i lokalnie. Ten dość monotonny schemat pogodowy utrzyma się do 12 czerwca, aczkolwiek w tym dniu już od północnego zachodu kraju zacznie wkraczać strefa frontowa z ochłodzeniem. Temperatura dochodząca do około 24-27 st. C. najdłużej utrzyma się na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Krótkie ochłodzenie obejmie cały kraj w niedzielę 13 czerwca. W tym dniu zanotujemy przeważnie 14-22 st. C., najniższa temperatura, będzie prawdopodobnie na południu i południowym wschodzie kraju. Od 14 czerwca, temperatura ponownie systematycznie zacznie rosnąć w Polsce, najwcześniej na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Prognozowany upał nieznacznie przesuwa się w czasie, ale na pewno w czerwcu zanotujemy w Polsce, temperatury powyżej 30 stopni. W czasie wymiany mas powietrza, oczywiście miejscami będą możliwe przelotne opady i burze, lokalnie z gradem.
Upał dotrze do Polski, wcześniej spodziewane ochłodzenie. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 13 czerwca 2021
Prognoza upału, a konkretnie temperatury nadal się waha, jednak jest spora szansa, że miejscami zanotujemy 30-34, a może i 35-36 st. C. To oczywiście wstępna prognoza, jest jednak na to szansa. Wszystko zależy od trajektorii masy powietrza i umiejscowienia układu barycznego, który otworzy korytarz do silnego i szybkiego napływu gorącego powietrza.
Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 17 czerwca 2021
Nie przywiązujemy jeszcze uwagi do konkretnej daty wystąpienia upału, bo prognoza ulega korektom. W tym przypadku bardziej się liczy potencjał wartości temperatury, jaki może się pojawić. Istne szaleństwo jest obecnie wstępnie prognozowane przez model ECMWF na 18 czerwca 2021. Model GFS nie widzi aktualnie w tym dniu takiego upału, ale przesuwa możliwy upał, nieco mniejszy na kolejne dni.
Upał w czerwcu dotrze do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura, 18 czerwca 2021
Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 18 czerwca 2021
Prawdopodobieństwo wystąpienia upału w drugiej połowie czerwca w Polsce jest dość wysokie, bo jest sygnalizowane przez wiodące modele numeryczne. Prognozy ulegają jedynie korektom, co do terminu ich wystąpienia. Przykładowo, amerykański model GFS, aktualnie prognozuje upał nieznacznie później od europejskiego modelu ECMWF.
Wstępnie prognozowana temperatura, 20 czerwca 2021
Również prognoza sezonowa na drugą połowę czerwca 2021, zapowiada temperaturę wyraźnie poniżej normy. Co prawda pojawi się chwilowe ochłodzenie np. 13 czerwca, ale prognoza wskazuje, że ochłodzenia będą krótkotrwałe. Na ogół mają przeważać dni ciepłe, chwilami gorące, z szansą nawet na upalne.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 14-20 czerwca 2021
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 21-27 czerwca 2021
Sytuację nadal będziemy weryfikować. W przypadku pewnych prognoz, opublikujemy stosowny artykuł, w którym dowiecie się więcej szczegółów. W między czasie zachęcamy do sprawdzania codziennie aktualizowanego długoterminowego trendu pogodowego.
DobraPogoda24.pl
Nie wiem czy ktoś się cieszy z 36 stopniowego upału. Mam nadzieję że ktoś kto to pisał nie choruje na serce, bo dla mnie taka pogoda to zabójstwo. Radzę pomyśleć zanim się napisze.
Pani to w ogóle czytała? Gdzie tu jest napisane, że ktoś się cieszy z tego powodu?
Takie temperatury prawdopodobnie będą się u nas zdarzać coraz częściej. Trzeba się dostosowywać, zmodyfikować styl życia. Albo wyprowadzić się do Skandynawii (i to najlepiej tej północnej).
Jeżeli ktoś powtarza kilkakrotnie, że jest szansa na 36 stopniowe upały, to jak to rozumieć?
To się odnosi do prognoz pogody, konkretnie wyliczeń modeli numerycznych i możliwego zakresu temperatur. Na tę chwilę 30-36 st. C. Nikt nie podaje swoich preferencji pogodowych. Każdy lubi co innego i to szanujemy. Trzymamy się prognoz, to wszystko.