| |
Zagrożenie!
Ulewa w Polsce. Może spaść 100 mm wody. Wiemy, gdzie będzie najwięcej deszczu

Ulewa w Polsce. Może spaść 100 mm wody. Wiemy, gdzie będzie najwięcej deszczu

Do Polski dotarła zapowiadana ulewa związana z niżem Manfred. Towarzyszy mu front okluzji przesuwający się z południa na północ ze stopniowym wycofywaniem się na wschód w ciągu następnej doby. Centrum niżu w tym czasie, będzie się przesuwać znad Czech w kierunku zachodniej Ukrainy. W tym czasie będzie padać deszcz, miejscami o umiarkowanym i chwilami intensywnym natężeniu. Deszcz spodziewany jest szczególnie w południowej połowie Polski, ale nie tylko, dotrze również do południowych krańców północnych województw. Tutaj opady będą jednak najsłabsze. Prześledziliśmy prognozy opadów na najbliższą dobę obejmującą 23-24 sierpnia 2021, według 4 różnych modeli numerycznych. Prognozy wskazują, że miejscami może spaść w tym czasie nawet 50-100 mm wody, lokalnie więcej. Możliwe jest więc w niektórych regionach przekroczenie normy sumy opadów dla sierpnia.

Ulewa w Polsce. Prognozowana suma opadów, do 24 sierpnia 2021. Model GFS

Pogoda, ulewa w Polsce, 23-24 sierpnia 2021, prognoza sumy opadów

Prognoza kolejnego modelu ECMWF przewiduje miejscami większe opady, zwłaszcza na południowym zachodzie, szczególnie na Dolnym Śląsku.

Ulewa w Polsce. Prognozowana suma opadów, do 24 sierpnia 2021. Model ECMWF

Pogoda, ulewa w Polsce, gdzie spadnie najwięcej deszczu, czy będą podtopienia

Warto zauważyć, że obszar niżowy obejmuje jedynie środkową Europę, w tym szczególnie Polskę i ciągnie się wąskim pasem aż po północne Włochy. Na pozostałym obszarze kontynentu warunki pogodowe są zdecydowanie lepsze. Na zdjęciu satelitarnym dodatkowo zaznaczyliśmy strzałką obszar na którym dojdzie do zaburzenia frontowego, które przyniesie sporo opadów na południowym wschodzie Polski.

Strefa zachmurzenia niżowego i miejscami opadów ciągłych. Dane satelitarne z godziny 10:05, 23 sierpnia 2021

Pogoda, ulewny deszcz w Polsce, prognoza opadów 23-24 sierpnia 2021

Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie, do godziny 14:00, 23 sierpnia 2021

Pogoda, ulewny deszcz, gdzie będą podtopienia i zalania, 23-24 sierpnia 2021

Uwzględniając średnią z 4 głównych modeli numerycznych, należy spodziewać się największych sum opadów miejscami w województwie lubuskim, wielkopolskim, miejscami w centrum i na Dolnym Śląsku oraz od południowej i południowo wschodniej Małopolski przez Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską po Lubelszczyznę.

Ulewa w Polsce. Prognozowana suma opadów, do 24 sierpnia 2021. Model ICON

Pogoda, gdzie będzie ulewa w Polsce, 23-24 sierpnia 2021

Podobny zasięg głównych opadów przewiduje francuski model numeryczny, aczkolwiek daje on jako jedyny większe opady (powyżej 30 mm) również na Górnym Śląsku.

Ulewa w Polsce. Prognozowana suma opadów, do 24 sierpnia 2021. Model ARPEGE

Pogoda, prognoza sumy opadów w Polsce 23-24 sierpnia 2021, gdzie będzie ulewa

We wtorek 24 sierpnia, deszcz będzie możliwy jeszcze na południu i południowym wschodzie Polski. Ostatecznie opady najpóźniej zanikną na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, bo jeszcze w nocy na środę 24/25.08 miejscami może padać deszcz. Na krańcach wschodnich Lubelszczyzny zanikające opady deszczu ustąpią w środę 25.08 w ciągu dnia. W tym czasie miejscami może spaść w Polsce, do 15-100 mm wody. Lokalnie wystąpią więc zalania lub podtopienia.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 14:00, wtorek 24 sierpnia 2021

Pogoda, ulewa, prognoza opadów deszczu w Polsce, gdzie będą podtopienia, 23-24 sierpnia 2021

Zalecamy, aby w tym czasie sprawdzać dane z radaru opadów, gdyż zasięg opadów i natężenie może się nieznacznie różnić od prognoz. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!