| |
Zagrożenie!
Pogoda. Do Polski nadciąga gigantyczna październikowa ulewa. Miejscami spadnie ponad 100 mm wody!!

Pogoda. Do Polski nadciąga gigantyczna październikowa ulewa. Miejscami spadnie ponad 100 mm wody!!

Wyliczenia numeryczne od pewnego czasu sygnalizują w Polsce wystąpienie gigantycznych opadów deszczu, jak na normy październikowe. Już minionej doby 10/11.10 zaczęło w wielu regionach padać, ale to dopiero wstęp do bardzo mokrych najbliższych dni w nowym tygodniu października. Duże sumy opadów deszczu przyniesie niż z południa Europy przemieszczający się znad pogranicza Rumunii i Węgier przez rejon pogranicza Ukrainy, Słowacji nad Polskę. W kolejnych dniach musimy pilnie śledzić trajektorię tego niżu, bo od niej ostatecznie zależy prognozowana suma opadów.

Październikowa ulewa w Polsce. Prognozowane położenie strefy opadów deszczu i niżu we wtorkowy poranek, 13 października 2020

Ulewy w Polsce 11-16 października 2020, prognoza sumy opadów deszczu

Z tego powodu obecnie niemal każdy model przewiduje inną sumę w poszczególnych regionach kraju. Prognozy są jednak zgodne, że między 11, a 16 października najwięcej deszczu spadnie w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w centrum kraju. Z kolei w Tatrach opady deszczu zaczną stopniowo przechodzić w deszcz ze śniegiem, a w wysokich Tatrach również śnieg.

Październikowa ulewa w Polsce. Prognozowane położenie strefy opadów deszczu i niżu, wieczór 13 października 2020

Pogoda ulewa w październiku 2020 w Polsce, prognoza sumy opadów 11-12-13-14-15 października 2020

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w tym czasie spadnie kilkanaście lub kilkadziesiąt cm śniegu. Prognozowane sumy opadów są imponujące w porównaniu do październikowej normy klimatycznej, bo w sporej części kraju norma opadów wynosi zaledwie 40-50 mm! Miejscami niewykluczone jest nie tylko znaczne pobicie październikowej normy opadów, ale również pobicie dobowego rekordu sumy opadów, który przykładowo dla Katowic wynosi 40,6 mm.

Ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów deszczu 11-12-13-14 października 2020

Na naszą uwagę zasługuje również bezpośrednia obecność niżu nad Polską, zwłaszcza około 13-14 października. W tym czasie dojdzie do znacznego pogłębienia ośrodka niżowego, a co za tym idzie powstanie spory gradient ciśnienia, który wywoła dodatkowo silne porywy wiatru. Możliwe są zatem nie tylko opady deszczu i śniegu w górach, ale również miejscami dość silna wichura.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do wtorkowego poranka 13 października 2020. Model SWISS

Pogoda ulewa deszcz w Polsce, prognoza mapa suma opadów 11-16 października 2020

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 17 października 2020. Model GFS

Pogoda ulewa w Polsce, prognoza sumy opadów deszczu do 15-16 października 2020

Dokładniejsze prognozy dla poszczególnych regionów Polski, będą się pojawiać wraz z ustabilizowaniem trajektorii ośrodka niżowego, dlatego już teraz zachęcamy do ich śledzenia.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 16 października 2020. Model ICON

Pogoda prognoza sumy opadów w Polsce do 15-16 października, ulewy

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 16 października 2020. Model ECMWF

Pogoda suma opadów deszczu w Polsce, ulewa mapa do 14-15-16 października 2020

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!