| |
Zagrożenie!
Możliwe zalania i podtopienia w Polsce. Miejscami spadnie ponad 100 mm wody. Prognoza sumy opadów

Możliwe zalania i podtopienia w Polsce. Miejscami spadnie ponad 100 mm wody. Prognoza sumy opadów

Fatalnie zapowiada się pogoda na przełomie sierpnia i września 2021. Nad Polską nadal znajduje się zablokowany odcięty niż górny Nick ze strefą frontu atmosferycznego. Niż blokowany przez układ wyżowy nie może się przemieścić w inny region Europy, dlatego musi się wypełnić nad Polską. Najnowsze prognozy wskazują na możliwe ulewne opady deszczu, szczególnie na południu kraju. Do 1 września 2021, od województwa warmińsko mazurskiego przez centrum po dzielnice południowe Polski może spaść nawet 30-120 mm wody. Największe opady są spodziewane na południu, zwłaszcza w Małopolsce i na południu Śląska. Miejscami suma opadów na tym obszarze może sięgnąć 70-120 mm. Mówimy jednak o opadach możliwych między 30 sierpnia i 1 września 2021. Należy jednak dodać, że na tym obszarze już spadło miejscami 30-70 mm wody w ciągu minionej doby. Istnieje zatem duże ryzyko ulewyzalań i podtopień, a w skrajnym przypadku nawet powodzi błyskawicznej.

Ulewa w Polsce. Ryzyko zalań, podtopień i powodzi błyskawicznej. Prognozowana suma opadów do 1 września 2021. Model ECMWF

Pogoda, ulewa w Polsce, ryzyko zalań, podtopień, powódź błyskawiczna, prognoza sumy opadów do 1 września 2021, Małopolska

Poziom wody w rzekach, zwłaszcza w Małopolsce już zaczął się szybko podnosić. Lokalnie pojawią się przekroczenia stanów alarmowych. Aktualnie stan alarmowy obowiązuje na rzece Biała w Ciężkowicach oraz w Biskupicach na rzece Szreniawa w Małopolsce.

Suma opadów w Polsce minionej doby 29/30.08. Dane: RainGrs / IMGW, wizualizacja Meteomodel

Ulewa w Polsce, 30 sierpnia - 1 września 2021, prognoza opadów

Ulewa w Polsce. Prognoza sumy opadów do 1 września 2021. Model GFS

Pogoda, ulewa w Polsce, możliwe zalania i podtopienia, prognoza sumy opadów do 1 września 2021

Sierpień w Polsce zapisze się nie tylko jako miesiąc chłodny, ale również jako bardzo mokry. Szczególnie spore opady towarzyszą nam w ostatniej dekadzie miesiąca. Na tym jednak nie koniec, bo po wypełnieniu się niżu Nick, kolejne opady przyniesie niż Ove, które centrum zbliży się jutro 31 sierpnia w rejon pogranicza Polski i Litwy.

Prognozowany zasięg opadów i położeniu w południe niżu Ove, 31 sierpnia 2021

Ulewa w Polsce, prognoza opadów od 30 sierpnia, do 1 września 2021, prognoza sumy opadów

Strefa opadów związana z niżem Ove, będzie się rozciągać od Mazur i Warmii przez centrum po południowe województwa. Miejscami ponownie spadnie sporo deszczu, szczególnie na południu.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 1 września 2021. Model ICON

Ulewny deszcz na koniec sierpnia 2021 w Polsce, prognoza opadów godzinowa, mapy pogodowe

Warto obserwować sytuację hydrologiczną, bo miejscami może wystąpić ryzyko zalań, podtopień i wzrostu poziomu wody w rzekach. Zanikające opady deszczu, będą jeszcze możliwe na wschodzie i południowym wschodzie 1 września, później pogoda zacznie się stopniowo poprawiać w całym kraju. Opady na żywo możecie śledzić na radarze opadów.

Ulewa w Polsce

Warto zatem jeszcze wytrzymać kilkadziesiąt godzin, bo niebawem pogoda będzie się stabilizować. Wrócą słoneczne dni i wzrośnie temperatura w dzień. Pocieszeniem po opadach, będzie prawdopodobny wysyp grzybów w lasach. Dajcie znać, czy się pojawią.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!