| |
Zagrożenie!

Prognoza pogody 14-18 sierpnia

W środkach masowego przekazu nadal mamy sporo emocji w związku z silnymi burzami, które przetoczyły się przez nasz kraj. Bardzo potrzebne jest nam ustabilizowanie pogody, bowiem przyniesie wytchnienie nie tylko poszkodowanym i urlopowiczom, ale również służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, w tym szczególnie strażakom.

Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak poinformował, że strażacy od 1 czerwca do 12 sierpnia br., tylko przy usuwaniu skutków związanych ze zjawiskami atmosferycznymi interweniowali 55 tys. razy! Jest to największa skala tego typu interwencji w tym okresie czasu od kilku lat.

Na szczęście pogoda w najbliższych dniach znacznie się poprawi. Już dziś 13.08 od zachodu dostajemy się pod wpływ rozbudowującego się klina wyżu znad Azorów, tylko na wschodzie i południowym-wschodzie zalega jeszcze zachmurzenie frontowe, miejscami przynoszące przelotne opady deszczu, ale również ta część kraju, do jutra 14.08 znajdzie się w zasięgu wyżu.

Prognozowany układ baryczny na 14 sierpnia br. z widocznym wyżem LISA

Mapa synoptyczna 14 sierpnia

W poniedziałek 14.08 centrum wyżu LISA będzie ulokowane nad południowym Bałtykiem. Do kraju napłynie łagodna masa powietrza polarnomorskiego, dlatego nie możemy liczyć na wysokie wartości temperatur, ale 20-25 st. C. powinno wszystkich zadowolić. Chłodniej będzie tylko miejscami nad samym morzem oraz w rejonach podgórskich. Kolejną dobrą informacją jest wspomniana masa powietrza, która będzie stabilna, nie należy się więc na ogół spodziewać burz i przelotnych opadów.

We wtorek 15.08 również pogoda powinna być stabilna, z temperaturą maksymalną od 22 st. na Suwalszczyźnie przez 25 st. w centrum, do 27/29 st. C. miejscami na zachodzie, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej.

W środę 16.08 od zachodu stopniowo zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego niosącego opady deszczu i lokalne burze, zwłaszcza z upływem dnia w zachodniej połowie kraju oraz na północy.

W czwartek 17.08 ponownie w całym kraju powinno być pogodnie, tylko początkowo lokalnie po odsuwającym się froncie mogą zanikać przelotne opady. Na termometrach zobaczymy do 22/24 st. miejscami na północy, 25/26 st. w centrum, do około 27/31 st. C. na wschodzie i południowym-wschodzie kraju.

W piątek 18.08 nad krajem znajdzie się kolejna strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu i gdzieniegdzie burzami. W ciągu dnia będzie przemieszczać się z zachodu na wschód i północny-wschód Polski. Popada zwłaszcza w zachodniej połowie kraju i na północy. Na wschodzie i południowym-wschodzie ponownie najdłużej powinna się utrzymać stabilna pogoda. Na termometrze zobaczymy od około 19/22 st. na Pomorzu Gdańskim, do 27/31 st. na wschodzie i południowym-wschodzie kraju.

Reasumując, poniedziałek 14.08, wtorek 15.08 i czwartek 17.08 to będą dni na ogół ze stabilną pogodą i umiarkowaną temperaturą w całym kraju. W środę 16.08 i piątek 18.08 zaznaczą się od zachodu strefy opadów wchodzące w głąb kraju. Ich zasięg może jeszcze ulec korekcie, ale opady pojawią się zwłaszcza na północy oraz w zachodniej połowie kraju. Do piątku najbardziej stabilna pogoda z ponownie stopniowo rosnącą temperaturą spodziewana jest na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, gdzie opadów będzie najmniej, a miejscami w ogóle się nie pojawią o ile zapowiadana trajektoria piątkowego frontu nie ulegnie zmianie i przyspieszeniu.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!