| |
Zagrożenie!
Liczne trąby wodne nad Bałtykiem. Miejscami dwie blisko siebie. To nie zdarza się często

Liczne trąby wodne nad Bałtykiem. Miejscami dwie blisko siebie. To nie zdarza się często

Adwekcja chłodniejszego powietrza nad stosunkowo ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego spowodowała zgodnie z prognozą pogody pod wieczór rozwój chmur kłębiastych, z których lokalnie w województwie pomorskim popadał przelotnie deszcz, a wcześniej lokalnie rozwinęły się od Zatoki Gdańskiej oraz wzdłuż wybrzeża od Helu, Jastarni i Chałup nad Półwyspem Helskim przez Władysławowo po Karwie i okolice Łeby liczne trąby wodne, miejscami podwójne tzw. „bliźniacze”. Wstępne zliczono aż 11 trąb wodnych nad polskim wybrzeżem w województwie pomorskim w ciągu jednego dnia, a to nie zdarza się często. Osoby mające urlop nad Bałtykiem byli zachwyceni i jednocześnie trochę zaniepokojeni. Na szczęście żadna z trąb wodny nie zeszła nad ląd. Podwójną trąbę wodną znajdującą się na otwartych wodach Morza Bałtyckiego przed Mierzeją Helską, było widać z Gdyni. Zdjęcie otrzymaliśmy od Katarzyny Ewert.

Podwójna trąba wodna nad Mierzeją Helską, widoczne z Gdyni. 19 lipca 2021, godzina 18:53

Pogoda, trąby wodne na Bałtyku, Mierzeja Helska, Półwysep Helski, zdjęcia 19 lipca 2021

To samo zjawisko z Juraty na Mierzei Helskiej wyglądało jeszcze bardziej okazale. Zdjęcie otrzymaliśmy od Magdy Fonrobert.

Podwójna trąba wodna w rejonie Juraty, 19 lipca 2021

Pogoda, liczne trąby wodne na Bałtyku w rejonie Mierzei Helskiej, zdjęcia 19 lipca 2021

Z bazy ESWD wynika, że w poniedziałek 19 lipca 2021, nad polskim wybrzeżem rozwinęło się aż 11 trąb wodnych, w tym dwa razy podwójne. Taka liczba trąb wodnych na Bałtyku i to w czasie jednego dnia zdarza się niezwykle rzadko. 

Trąby wodne zanotowane nad polskim wybrzeżem, 19 lipca 2021. Dane: baza ESWD

Pogoda, trąby wodne na Morzu Bałtyckim, bardzo dużo trąb, Mierzeja Helska, gdzie były trąby wodne, 19 lipca 2021

Nagrania trąb wodnych na Bałtyku, 19 lipca 2021

Podwójna trąba wodna na Bałtyku w rejonie Jastarni, 19 lipca 2021

Jak powstaje trąba wodna?

Trąba wodna, to w zasadzie klasyczna trąba powietrzna, ale w tym przypadku występująca nad powierzchnią wody. Na ogół jednak trąby wodne są mniejsze i słabsze od tornad rozwijających się nad lądem. Tornado wodne rozwija się i schodzi z chmur kłębiastych Cumulonimbus lub Cu congestus. To co wyróżnia trąbę wodną od klasycznej trąby powietrznej, to przeważnie brak występowania bardzo rozwiniętych komórek burzowych, dlatego przyjmuje się, że zwykła trąba wodna jest odpowiednikiem trąby lądowej. Poprzednio trąba wodna na Bałtyku rozwinęła się w kwietniu br.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!