| |
Zagrożenie!
Pogoda. Tornado w województwie łódzkim. Trąba powietrzna uderzyła w Woli Buczkowskiej

Pogoda. Tornado w województwie łódzkim. Trąba powietrzna uderzyła w Woli Buczkowskiej

W poniedziałek 11 maja 2020 nad Polską znajdował się bardzo aktywny front atmosferyczny oddzielający skrajne masy powietrza. Kontrast temperatury maksymalnej między północno zachodnią, a południowo wschodnią Polską sięgał kilkunastu stopni Celsjusza, a chwilowy ponad 20 st. C. Najbardziej aktywne zjawiska atmosferyczne występowały na środku tego kontrastu w centralnej Polsce.

Z danych meteorologicznych i lokalnych informacji wynika, że najbardziej w wyniku burz i gwałtownego wiatru ucierpiała Wola Buczkowska, Buczek i Czestków w powiecie łaskim w województwie łódzkim.

Prawdopodobna trąba powietrza w rejonie Woli Buczkowskiej. Widok na miejscowość Buczek. Foto z kamery: Maciej Kowalski

Trąba powietrzna burza Wola Buczkowska, Buczek, Czestków województwo łódzkie tornado maj 2020 11 maja

Silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy budynków, linie energetyczne oraz połamał drzewa. Wiele wskazuje na to, że głównym sprawcą szkód była trąba powietrzna, która jest widoczna na nagraniach. Na jednym z nich pochodzącym z miejscowości Łask, około godziny 17:52 widać lej kondensacyjny przesuwający się w kierunku Woli Buczkowskiej i Czestkowa.

Materiały reporterskie z miejsca zdarzenia wskazują na chaotyczne szkody punktowe, a to potwierdza wystąpienie trąby powietrznej.

Materiały z interwencji strażaków OSP Wola Buczkowska

Na kolejnym nagraniu widać wir unoszony dach budynku, a to potwierdza jednoznacznie na trąbę powietrzną w Woli Buczkowskiej.

DobraPogoda24, OSP Wola Buczkowska, LaskOnline


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!