| |
Zagrożenie!
Trąba powietrzna wywołała grozę na Górnym Śląsku. Lej powietrza pojawił się w rejonie Żor

Trąba powietrzna wywołała grozę na Górnym Śląsku. Lej powietrza pojawił się w rejonie Żor

Mieszkańców Górnego Śląska, szczególnie w rejonie miasta Żory zaskoczyła i zaniepokoiła trąba powietrzna, jaka nieoczekiwanie rozwinęła się we wtorek 20 lipca 2021, między około godziną 13:35-13:45. Z nadesłanych raportów, zdjęć i nagrań wynika, że lej kondensacyjny prawdopodobnie dotknął punktowo powierzchnie ziemi, dlatego możemy oficjalnie mówić o trąbie powietrznej.

Było to zjawisko niezwiązane z mezocyklonem towarzyszącym superkomórkom burzowym. W tym przypadku mówimy o tak zwanej trąbie lądowej, czyli zjawisku nazywanym z angielskiego landspout. Występuje ona pod chmurą Cumulonimbus bądź Cumulus congestus. Materiały internautów ujawniają mocno rozwinięty lej kondensacyjny między Żorami i Pszczyną w województwie śląskim.

Trąba powietrza w województwie śląskim w rejonie Żor, 20 lipca 2021

Pogoda, trąba powietrzna Żory, lej kondensacyjny, województwo śląskie, Górny Śląsk, nagrania, zdjęcia, 20 lipca 2021

Generalnie, w tym dniu były bardzo słabe warunki do głębokiej konwekcji. Zapowiadaliśmy w województwie śląskim tylko lokalnie możliwe przelotne opady deszczu, z nielicznych słabych komórek konwekcyjnych. W dolnej troposferze występował dość spory pionowy gradient temperatury i niski poziom kondensacji. Jak się okazało, warunki były na tyle wystarczające, aby rozwinął się lej kondensacyjny, który stał się słabą trąbą powietrzną o sile F0. Nagranie trąby powietrznej widocznej z Żor, otrzymaliśmy od anonimowego internauty. 

Liczne zdjęcia trąby powietrznej, jaka rozwinęła się w województwie śląskim, w rejonie miasta Żory. 20 lipca 2021

Nie ma informacji o większych szkodach, ale okazały lej kondensacyjny z pewnością wywołał niepokój, zaskoczenie i grozę wśród mieszkańców województwa śląskiego. Nawet w przypadku niewielkich warunków konwekcyjnych, w sprzyjających lokalnych warunkach atmosferycznych może się pojawić trąba lądowa. Na szczęście tego typu zjawiska są na ogół słabe, choć nie zawsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!