| |
Zagrożenie!
Temperatura w Polsce spadła do blisko -10 stopni. Przymrozki szybko nie ustąpią

Temperatura w Polsce spadła do blisko -10 stopni. Przymrozki szybko nie ustąpią

Za nami wyjątkowo zimna noc. Zgodnie z wydaną prognozą pogody, przymrozki wystąpiły na znacznym obszarze Polski. Ujemna temperatura była notowana nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2m nad gruntem. Najzimniej było w lokalnych zastoiskach chłodu, czyli tzw. mrozowiskach znajdujących się w kotlinach. Na polskim biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej temperatura przy gruncie spadła do blisko -10 stopni C. W klatce meteorologicznej zanotowano -7,9 st. C. Sprawdźmy, jakie temperatury minimalne zanotowano w Polsce i gdzie przymrozek był największy.

Przymrozki w Polsce, temperatura spadła do -10 stopni C. Prognoza temperatury, 9-10 października 2021

Przymrozki objęły przeważający obszar Polski

Warunki do spadku temperatury i wystąpienia przymrozków w Polsce były idealne. Bezchmurne niebo i napływająca chłodna masa powietrza polarnego-kontynentalnego, to dwa główne czynniki do pojawienia się ujemnych temperatur. Na głównych stacjach meteorologicznych IMGW we wschodniej, południowej i północnej Polsce, temperatura spadła na wysokości 2m do -4/-1 st. C., a więc tak jak zapowiadaliśmy we wczorajszej prognozie.

Przymrozki zanotowane w Polsce na stacjach IMGW, sobota 9 października 2021 nad ranem. Dane: Ogimet

Przymrozki, zanotowane temperatury w Polsce, 9 października 2021

Przymrozki zanotowane w Polsce przy gruncie, sobota 9 października 2021

Pogoda w Polsce, zanotowane przymrozki, jakie były temperatury, 9 października 2021

Najniższą temperaturę w Polsce zanotowano jednak na południu Małopolski na biegunie zimna. Stacja meteorologiczna jest ulokowana w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. 

Spadek temperatury często jest uzależniony od ukształtowania terenu, dlatego mogą występować znaczne różnice na stosunkowo niewielkim obszarze. Przykładowo na lotniskowej stacji Rzeszów-Jasionka zanotowano -1,1 st. C., a na naszej stacji położonej na południu Rzeszowa było chłodniej. O godzinie 06:34 zanotowaliśmy -2,8 st. C.

Przymrozki w Polsce nadal będą występować

Przymrozki szybko nie ustąpią, bo adwekcja chłodnego powietrza do Polski nadal będzie się utrzymywać w kolejnych dniach przez większą część 2 dekady października. Spadek temperatury, będzie uzależniony od wielkości zachmurzenia, dlatego warto śledzić nasze codzienne prognozy pogody.

Prognozowana minimalna temperatura na wysokości 2m, niedziela nad ranem 10 października 2021

Prognoza temperatury w Polsce, gdzie będą największe przymrozki, 10 października 2021

Chłodniej będzie przy gruncie. Przymrozki mogą wystąpić niemal w całej Polsce.

Prognozowana minimalna temperatura przy gruncie, niedziela nad ranem 10 października 2021

Prognoza temperatury przy gruncie w Polsce, gdzie będą przymrozki, 10 października 2021

Październikowe ochłodzenie nadal z nami pozostanie, ponadto w nowym tygodniu wrócą opady. Pogoda nie będzie zachwycać. Więcej o tym w kolejnych naszych prognozach. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!