| |
Zagrożenie!
 Pogoda. Podkarpacie - nietypowa zmiana temperatury w nocy

Pogoda. Podkarpacie - nietypowa zmiana temperatury w nocy

W normalnym cyklu dobowym, temperatura w ciągu nocy spada, osiągając wartość minimalną zazwyczaj w okolicach wschodu Słońca. Zdarzają się jednak w ciągu roku dni, gdy spadek nocnej temperatury jest zaburzony przez czynniki atmosferyczne, takie jak przejście ciepłego frontu oraz dotarcie ciepłego wiatru fenowego.

Zjawisko co pewien okres można zaobserwować, szczególnie w dzielnicach południowych Polski. Przykładem może być miniona noc 13/14.11 na Podkarpaciu. Na wykresie temperatury z naszej stacji w Rzeszowie, od godz. 19:00, 13 listopada, do godz. 07:10, 14 listopada, zauważymy, że temperatura w środę wieczorem zaczęła normalnie spadać. O godz. 20:13 notowaliśmy 10,1 st. C., a w kolejnych godzinach sytuacja zaczęła się zmieniać. Temperatura zamiast spadać, to zaczęła rosnąć. O godz. 22:44, notowaliśmy 17,2 st. C!

Zmiana temperatury w Rzeszowie, od godz. 19:00, do godz. 07:10, 14 listopada 2019

Pogoda Temperatura Podkarpacie

Temperatura w kolejnych godzinach nie uległa diametralnej zmianie. Dopiero po godz. 02:45 zaczęła gwałtownie spadać. O godz. 06:49 zanotowaliśmy 6,6 st. C.

Jaka była przyczyna nietypowej zmiany temperatury na Podkarpaciu?

Wpływ na powyższą sytuację miał przede wszystkim ciepły wiatr fenowy, który wczoraj 13.11 wieczorem zaczął docierać nad Rzeszów.

Zanotowane porywy wiatru w Rzeszowie, od godz. 19:00, do godz. 07:10

Pogoda Wiatr Podkarpacie

Ta nietypowa sytuacja trwała do czasu dotarcia frontu atmosferycznego ze strefą opadów deszczu. Wówczas zmienił się kierunek wiatru z południowo wschodniego na północno zachodni.

Zmiana kierunku wiatru i pojawienie się opadów deszczu w Rzeszowie

Pogoda Prognoza Podkarpacie

Adwekcja ciepłego powietrza została wówczas zatrzymana.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!