| |
Zagrożenie!
Pogoda. W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Pogoda. W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Po słabej zimie i już trwającej meteorologicznej wiośnie szybko ubywa śniegu w wysokich górach, ale mimo to, w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego dla rejonów powyżej 1600 metrów nad poziomem morza. Aktualnie na Kasprowym Wierchu zalega 187 cm śniegu, a na Śnieżce 144 cm.

Pogoda w Tatrach Zagrożenie lawinowe marzec 2020

-Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze z podłożem, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu na stromych stokach- informuje TOPR.

W Tatrach są typowo zimowe warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są pokryte śniegiem i część z nich jest nieprzetarta. Pod warstwą świeżego śniegu zalega lód i jest bardzo ślisko. Powyżej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne, w niektórych miejscach utworzyły się głębokie zaspy. Wybierając się w wyższe części Tatr, należy posiadać bardzo duże doświadczenie górskie, odpowiedni sprzęt (m.in. raki, czekan, kask) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że od 1 marca do 30 listopada, od zmierzchu do świtu zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe, trasy i szlaki narciarskie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Z kolei w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, w Bieszczadach- pierwszy.

DobraPogoda24, TOPR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!