| |
Zagrożenie!
Pogoda w Tatrach. Nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Pogoda w Tatrach. Nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W wysokich Tatrach panuje zimowa pogoda. Powyżej 1900 m n.p.m. nadal obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. TOPR w opublikowanym raporcie informuje, że „pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin”. Warunki do uprawiania turystyki są trudne.

Niewielka pokrywa śnieżna zalega już od wysokości 1600 m n.p.m. Szlaki miejscami są oblodzone, a w niższych partiach pojawia się błoto. Na Kasprowym Wierchu zmierzono dziś 3 cm pokrywę - głównie zalega lodoszreń. Pod koniec listopada i na początku grudnia w Tatrach ponownie spodziewane są większe opady śniegu.

Pogoda w Tatrach. Zagrożenie lawinowe

Ratownicy TOPR apelują, aby planując wyprawy w góry wziąć pod uwagę wcześnie zapadający o tej porze zmrok. Słońce zachodzi w Tatrach pod koniec listopada już przed godz. 15:50!

Tragedia w Tatrach w masywie Kazalnicy Mięguszowieckiej

Niestety, poprzedniej nocy 25/26.11 doszło do wypadku w masywie Kazalnicy Mięguszowieckiej. Mężczyzna biwakujący na wierzchołku Kazalnicy, spadł z dużej wysokości nad Czarny Staw i poniósł śmierć na miejscu. Z informacji podanej przez policję wynika, że był 27-letnim funkcjonariuszem z Suchej Beskidzkiej. W Policji pracował od 9 lat w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym, natomiast jego pasją w wolnym czasie były góry.

Wypadek w Tatrach w masywie Kazalnicy Mięguszowieckiej. Śmierć policjanta

St. sierż. Paweł Burdyl od 2014 roku dbał o ludzkie bezpieczeństwo nie tylko jako policjant, ale jako ratownik GOPR Grupy Beskidzkiej niosąc pomoc turystom w górach. Jako narciarz reprezentował Komendę Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej odnosząc znaczące sukcesy.

DobraPogoda24, TOPR, Policja.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!