| |
Zagrożenie!
Inwersja w Tatrach. W wysokich górach cieplej, w kotlinach mróz

Inwersja w Tatrach. W wysokich górach cieplej, w kotlinach mróz

Dość rzadką sytuację w minionych kilkudziesięciu godzinach mogliśmy zaobserwować w Tatrach, zarówno po polskiej i słowackiej stronie. Polska południowa pozostawała w zasięgu słabnącego wyżu zbudowanego z chłodnej masy powietrza. Wyż osiadając, spowodował wystąpienie inwersji, czyli temperatura zamiast spadać wraz z wysokością, to zaczęła rosnąć. Krótko mówiąc - aby było cieplej, trzeba było wybrać się w góry.

Pogoda inwersja w Tatrach

Poniżej porównanie danych meteorologicznych dla stacji w Zakopanem oraz na Kasprowym Wierchu. Jak widać, na szczycie obserwatorium IMGW, temperatura od czwartkowego 05.12 poranka nie spadła poniżej 0 st. C., a w nocy z czwartku na piątek 05/06.12 wzrosła nawet do 6,4 st. C! (dane z depeszy synoptycznej, na wykresie dane godzinowe).

Zanotowana temperatura na Kasprowym Wierchu

Pogoda Inwersja w Tatrach Kasprowy Wierch

W Zakopanem temperatura spadała grubo poniżej 0 st. C. Przykładowo, dziś 06.12 o godz. 07:00 na Kasprowym Wierchu notowano +4,2 st. C., a w Zakopanem -6,6 st. C. W kolejnych dniach wraz z powrotem cyrkulacji strefowej, inwersja w Tatrach ustąpi.

Zanotowana temperatura w Tatrach

Inwersja w Tatrach Zakopane

Warunki meteorologiczne i niska emisja przyczyniła się w tym czasie w Zakopanem do wystąpienia fatalnej jakości powietrza. Na ten temat warto przeczytać nasz wcześniejszy artykuł, w którym opisujemy, jak inwersja wpływa na jakość powietrza na przykładzie Zakopanego.

DobraPogoda24, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!