| |
Zagrożenie!
Potężny tajfun Chanthu uderzy na Tajwanie. Miliony ludzi zagrożone wiatrem, powodzią i osunięciem ziemi

Potężny tajfun Chanthu uderzy na Tajwanie. Miliony ludzi zagrożone wiatrem, powodzią i osunięciem ziemi

Sezon na cyklony tropikalne w pełni. Oczy meteorologów skupione są obecnie na potężnym tajfunie Chanthu zmierzającym prosto na Tajwan. W szczycie rozwoju posiadał najwyższa 5 kategorię w skali Saffira - Simsona. Wówczas średnia stała prędkość wiatru dochodziła do 260 km/h, a w porywach mogła przekraczać 300 km/h! W przypadku osiągnięcia 5 kategorii, tajfun zostaje sklasyfikowany jako supertajfun i takie miano nosi Chanthu. Aktualnie jego centrum przemieszcza się w pobliżu północno wschodnich Filipin. Kraj ten jedynie zahaczy potężny żywioł, a główne uderzenie tajfunu jest prognozowane na Tajwanie, gdzie dotrze w nocy z 11/12 września 2021. Aktualnie tajfun nieco osłabł, ale nadal ma wysoką 4 kategorię. Generuje wiatr o stałej prędkości 209 km/h, w porywach do 257 km/h. Przesuwa się wolno na północny zachód z prędkością 16 km/h.

Potężny tajfun Chanthu w pobliżu Filipin, kierujący się na Tajwan. Foto: Eumetsat, 10 września 2021, godzina 09:30 (czasu polskiego)

Pogoda, potężny tajfun Chanthu koło Filipin, uderzy na Tajwanie, wrzesień 2021, prognoza

Zagrożenie stanowi nie tylko niszczący wiatr, ale również długotrwałe ulewy mogące powodować powodzie i osunięcia ziemi, a także wysokie fale sztormowe zalewające wybrzeże. Prognozy wskazują, że w czasie przejścia tajfunu Chanthu przez Tajwan, może spaść, zwłaszcza na zachodniej połowie wyspy nawet 200-340 mm wody!

Uderzenie tajfunu Chanthu na Tajwanie. Prognozowana suma opadów deszczu, do 12 września 2021. Model ECMWF / Windy

Potężny tajfun Chanthu przechodzi koło Filipin, uderzy na Tajwanie, prognoza wiatru i opadów, wrzesień 2021

Tajfun Chanthu w chwili uderzenia na Tajwanie, prawdodpobnie będzie na pograniczu 4 i 3 kategorii. W czasie przejścia przez ląd ma mieć 3 kategorię, a po wyjściu na północ od Tajwanu lub pod koniec wyspy osłabnie do 2 kategorię. Takie są najnowsze prognozy, co nie zmienia faktu, że przez znaczną część przechodzenia przez Tajwan, będzie mieć kategorię 3. To oznacza, że średnia prędkość wiatru może się utrzymywać na poziomie 180-208 km/h, w porywach znacznie powyżej 230 km/h. To destrukcyjna siła!

Prognozowana trajektoria i siła tajfunu Chanthu przechodzącego koło północno wschodnich Filipin i dalej w kierunku Tajwanu. Dane: CIMS, 10 września 2021, godzina 07:30

Pogoda, prognoza tajfunu Chanthu, przechodzi koło Filipin, uderzy na Tajwanie, wrzesień 2021

Supertajfun Chanthu, to obecnie najsilniejszy cyklon tropikalny na Ziemi. Oprócz niego na Atlantyku występuje huragan Larry kierujący się nad Kanadę, a także na wodach Pacyfiku znajduje się huragan Olaf, który uderzył w Meksyk. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!